Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kişisel verilere uluslararası güvence 33 yıl sonra Meclis’te

  Bülent SARIOĞLU / ANKARA
  02 Ağustos 2014 - 22:22Son Güncelleme : 02 Ağustos 2014 - 22:22

  HÜKÜMET, 33 yıldan beri Başbakanlık raflarında bekleyen ‘kişisel verilere uluslararası güvence’ sözleşmesini cuma günü Meclis’e sevk etti.

  Emniyet, yargı, nüfus müdürlüğü, hastaneler başta olmak üzere devletteki ve internet ortamındaki tüm alanları kapsayan sözleşmeye göre, belli ve meşru amaçlar dışında, aşırıya kaçacak biçimde kişisel veri toplanamayacak. Vatandaş, kayıt yapan dosya yöneticisinin kimliğini ve mutat işyerini öğrenme hakkına kavuşacak. Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ni Strasburg’ta imzaya açıldığı 28 Ocak 1981’te imzalayan ilk ülkelerden olan Türkiye, 46 üyeli konseyde onay işlemini tamamlamayıp yürürlüğe koymayan tek ülkeydi. Sözleşmenin öngördüğü kurallar şöyle:

  AŞIRIYA KAÇAMAZ
  Otomatik işleme konu olan kişisel veriler, adil biçimde ve yasal yoldan elde edilir ve işlenir. Belli ve meşru amaçlar için kaydedilir ve bu amaçlara aykırı şekilde kullanılamaz. Kaydedilme amaçlarına göre uygun ve yerinde olur ve aşırı olamaz. Doğru bilgileri yansıtır ve gerektiğinde güncellenir. Kaydedilme amaçlarını gerçekleştirmek için gerekli olan süreyi aşmayacak şekilde ilgili kişilerin kimliklerini belirlemeye imkan veren biçimde saklanır.
  İç hukuka uygun güvenceler sağlanmadıkça, ırksal kökeni, siyasi düşünceleri, dini veya diğer inançları ortaya koyan kişisel veriler ile sağlık veya cinsel hayatla ilgili kişisel veriler, otomatik işleme tabi tutulamaz. Aynı şey ceza mahkûmiyetiyle ilgili kişisel veriler için de geçerlidir. Otomatik kaydedilen kişisel verilerin kaza sonucu veya izinsiz imhasına veya kaza sonucu kaybolmasına veya bunların izinsiz elde edilmesine, değiştirilmesine veya dağıtılmasına karşı uygun güvenlik önlemleri alınır.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı