Kişisel hesabına 50 milyon dolar yatan Alman bankacı tutuklandı

Hürriyet Haber
09.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Almanya’nın Bavyera Eyaleti devlet bankası Bayern LB’nin yönetim kurulu eski üyesi Gerhard Gribkowsky (52), 50 milyon dolar yolsuzluk suçlamasıyla tutuklandı.

Gribkowsky’yle ilgili yolsuzluk skandalına Almanya’nın ekonomi tarihinde en büyük yolsuzluk olayı olarak bakılıyor. Gribkowsky’nin, Alman medya devi Leo Kirch’i n iflas etmesiyle verdiği krediler karşlığında Bayern LB bankasına geçen hisselerinin satışından 50 milyon dolar rüşvet aldığı iddia ediliyor.
Tutuklanmaya giden olay şöyle gelişti:

Formula 1’in hisselerinin satışından kısa bir süre sonra vergi cenneti olarak bilinen Mauritius’tan Gribkowsky’nin gizli hesabına 2006 ile 2007 yılları arasında iki ayrı ödeme yapıldı. İki ödemede toplam 50 milyon dolar, yaklaşık 37.5 milyon Euro, hesabına yattı.

Salzburg savcılığı karapara aklama şüphesiyle Gribkowsky hakkında soruşturma açtı, ancak Gribkowsky bu paraları danışmanlık ücreti olarak aldığını söyledi, Avusturya’da vergisini ödedikten sonra soruşturma kapandı.

Gribkowsky geri kalan parayı Avusturya’da kurduğu özel bir vakfa aktardı. Alman “Süddeutsche Zeitung” gazetesi olayla ilgili Gribkowsky’ye bir yazı göndererek, paranın kaynağıyla ilgili sorulara cevap vermesini istedi.

Ancak Gribkowsky savcılığa giderek, gazeteciler hakkında suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine böyle bir hesabın olduğunu öğrenen savcılar, harekete geçerek Gribkowsky hakkında soruşturma açtı. Soruşturma sonucu ise paranın kaynağı belli olmadığı için Gribkowsky tutuklanarak cezaevine konuldu.

Harcırah skandalı, İngiliz milletvekilini hapse yolladı

İNGİLTERE’de fazla harcırah talep etmeleri ve seçim döneminde aldıkları hizmetlerin bedelini zamanında ödememeleri nedeniyle mahkemeye verilen 5 politikacıdan biri hapis cezasına çarptırıldı. Mahkemeye verilen ikisi eski milletvekili, biri halen milletvekili ve ikisi de Lordlar Kamarası üyesi 5 kişiden, eski milletvekili David Chaytor, 18 ay hapis cezası alırken, bunun 5 ayını cezaevinde gerisini evde tamamlayacak. Eski milletvekili Bury Noth’un aldığı ceza ise ertelendi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı