Dünya Haberleri

  Kısır tartışma

  Hürriyet Haber
  16.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AB ülkelerinden Çek Cumhuriyeti’nde cinsel suçlardan mahkum olanların kimyasallar yardımıyla kısırlaştırılması, Brüksel’de tepki çekiyor. Avrupa Konseyi’ne bağlı bir komisyon, Çeklere bu uygulamadan vazgeçmeleri çağrısı yaparken, Prag, "Her şey yasal" diyor.

  AVRUPA Birliği üyeliğine 2004 yılında kabul edilen Çek Cumhuriyeti ile Brüksel arasında ipler, "tecavüzcüleri kısırlaştırma" polemiği yüzünden gerildi. Avrupa Konseyi’ne bağlı İşkenceyi Önleme Komitesi, Prag yönetiminin hüküm giymiş olan cinsel saldırganlara yönelik hadım etme uygulaması konusunda "ciddi çekinceleri" olduğunu açıkladı.

  YA HADIM YA HAPİS

  Çek Cumhuriyeti’nin insan hakları ve işkence karnesiyle ilgili bir rapor hazırlayan komite, bu ülkede cinsel saldırı suçundan hüküm giyen mahkumların cerrahi ve kimyasal müdahalelerle kısırlaştırıldığını bildirdi.

  Mart ve nisan ayında cezaevlerini ziyaret eden komite üyelerinin kaleme aldığı raporda, adam öldürme suçu da işlemiş katillerin testislerinin alındığı belirtilirken, Çekler bu mahkumların operasyon için "gönüllü" olduğunu savunuyor. Bu savunmayı şüpheli bulan komitenin raporuna göre mahkuma iki seçenek sunuluyor: Testislerinin alınmasına razı olup serbest kalmak veya ömür boyu bir psikiyatri kliniğinde hücre hapsinde tutulmak.

  GÜVENİLİR DEĞİL

  Rapora göre, cinayet işlememiş cinsel suçlular da kimyasal yöntemlerle kısırlaştırılıyor. Mesela çocuk tacizcileri, çeşitli yollardan verilen ilaçlarla "toplum için zararsız" hale getiriliyor. Komite, Dobrani ve Birno’daki psikiyatri kliniklerinde şahit oldukları bu uygulamanın da tıbbi yönden yeterince güvenilir olmadığına ve yetkililerin gerekli önlemleri almadığına dikkat çektiler.

  Sadece birden fazla kez cinsel suça karışan mahkumların kısırlaştırıldığını belirten Çek yetkililerin savunmasına göre bu uygulama, ülkedeki mevcut sağlık yasalarına uyumlu. Ancak uzmanlar, bu yıl konuyu özel biçimde ele alan yeni bir yasanın hazırlanabileceğini belirtiyor. AB’nin tepkisini çekse bile, Çek kamuoyunun büyük kısmı da, özellikle akli dengesi yerinde olmayan veya alkolik olan cinsel sapıklar için kısırlaştırmayı "potansiyel bir tedavi" olarak görüyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı