ANKARA HABERLERİ

Kışın soba kuracağız

Ender BAYKUŞ
26.06.2013 - 00:00Son Güncelleme :

Başkent Doğalgaz tarafından ön ödemeli sayaç kullanan abonelere ayda 70 TL’den fazla gaz satışı yapılmaması vatandaşı mağdur etti. Yedi kişilik ailesi ile yaşayan Zeynel Yaprak uygulanan kota için, “Yazın piknik tüpü, kışın soba kurmak zorunda kalırız. Gerekirse AİHM’e gideceğim” dedi.

Ender BAYKUŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) ön ödemeli sayaç kullanan abonelere gaz satışında 70 liralık sınır getirmesi vatandaşı kızdırdı. Başkent Doğalgaz’dan gaz almak için Maltepe’de bulunan satış bürosuna giden Zeynel Yaprak, istediği miktarda gaz alamadığı için mağdur olduğunu belirterek, “Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) bile giderim. Bu yapılan sınırlama bilinen bütün yasalara aykırıdır” ifadelerini kullandı.

AYLIK ORTALAMAMIZ 300 LİRA

Alacaatlı Mahallesi’nde bulunan üç katlı evinde 7 kişi yaşadığını dile getiren Yaprak, “Dışarıdan bakınca sefa, içeriden bakınca cefa çekiyoruz” dedi ve şunları söyledi: “Ailem çok kalabalık ve üç katlı bir evde hep beraber yaşıyoruz. Bugüne kadar yaz aylarında doğalgaz tüketim ortalamamız 300 lira seviyesindeydi. Kış aylarında ise bu rakam 800 liraya kadar çıkıyor.

GAZIN YETME İMKANI YOK

Yeni çıkan kanunla birlikte bize son alımımızda 70 liralık gaz verdiler. Bu gaz miktarı bizim hanemiz için kabul edilemez. Kendim kanser hastası olduğum için aşırı sıcağa gelemiyorum ve gün içinde en az iki defa duş alıyorum. Aile bireylerinin de günde bir defa duş aldığını düşünürseniz bu gazın bize yetme imkanı yok. Duş almak için yakın akrabalarımızın evine gitmek zorunda kalacağız.

PİKNİK TÜPÜ KULLANIYORUZ

Bu ay içinde aldığımız gaz birinci haftanın sonunda bitti. Başkent Ankara’nın göbeğinde piknik tüpü üzerinde yemek yapmaya muhtaç bırakıldık. Başka vatandaşların yaptığı gibi stok yapmadığımız ve namuslu olduğumuz için bu işin cezasını biz çekiyoruz. Eğer bu yanlıştan geri dönülmezse kışında soğuktan donacağız. Bu seferde çözüm olarak salonun ortasına soba kurmak zorunda kalacağız.”

AMAÇ ADİL KULLANIM

EPDK yetkilileri ise, Ankara’da doğal gaz satışına getirilen sınırlamanın, ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarla, mekanik sayaç kullanan vatandaşlar arasında oluşan haksızlığın giderilmesi için yapıldığını açıkladı. Yetkililer
bundan 4 ay önce Doğal Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin Sayaç, Ölçüm ve Müşteri Şikayetleri başlıklı 40’ıncı maddesinde değişiklik yapıldığını belirterek, “Dağıtım şirketi, ön ödemeli sayaç kullanan müşterilere, benzer müşterilerin son iki yılın aynı çeyrek dönemlerne rastlayan doğal gaz kullanım miktarlarının ortalamasını esas alarak, bir ay içerisinde, en fazla ortalama iki aylık doğal gaz tüketim miktarı kadar doğal gaz satışı yapabilir” hükmü getirildiğini dile getirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Kışın soba kuracağız hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Haziran 2013 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kışın soba kuracağız haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:14
  • Yatsı
   19:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı