"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Kışı sağlam karşılama taktikleri

Sen ne dersen de ey yazdan kalma bünyesini, hafta sonları eylül güneşine bandıran okur! Acı gerçek kapında: Kış geliyor. Sen bu satırları okurken, ben şu meşhur Sığacık Pazarı’nı senin için geziyor ve fotoğraflıyor olacağım. Sığacık pazarı ve Seferihisar notları, haftaya pazar burada olacak.
Ama şimdi eylül, kışa hazırlık ayı. Bol balık, sebze, meyve ve fındık gibi enerji verici gıdalarla beslenme ayı. Özellikle, mürdüm eriği ve fındık, her gün belli bir miktarda tüketmemiz gereken besinlerin başında geliyor.

Kışı sağlam karşılama taktikleri

Balıklardan palamut
Bu ay baş tacınız olsun. Sürüler halinde yaşayan pulsuz, siyah etli bir göçmen balık olan palamut; uskumru, torik ve orkinosu içeren bir familyadan. Sırtı çizgili, karnı gümüş renginde. Memleketi Marmara. Ama komşunun ağı ile tutulan, bize de düşüyor. Eylül ortalarından şubat sonuna kadar bol bol palamut tüketin. Tam bir fosfor ve Omega 3 deposu.

Kışı sağlam karşılama taktikleri

Sebzelerden dolmalık biber, kabak ve mantar
Eylül ayı, dolma ayı. Çünkü neden? Dolmalık biberin en iyisi, en tazesi bu mevsimde peydahlanıyor pazarlara. Özellikle kırmızı olanında, portakaldan daha çok C vitamini olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca, bulaşıcı hastalıklara karşı etkili, mide suyu ve tükürük oluşumunu artırıcı, sindirimi kolaylaştırıcı. Romatizma, mafsal ve diş ağrılarını azaltıyor, krampları gideriyor, terlemeyi artırıyor.
Kabak, idrar söktürüyor ve kabızlığı gideriyor, bağırsakları yumuşatıyor. Böbrek ve mesane iltihaplarını giderir. Kan şekerini düşürmeye yardımcı oluyor. Sinirleri yatıştırıyor. Göğsü yumuşatıp ve öksürüğü kesiyor. Cinsel gücü ve doğurganlığı artırıyor. Zihin açıyor.
Mantara gelince, bu küçük mendeburda yok, yok. En başta, insan sağlığını koruyucu B kompleks vitaminleri ve C vitamini içeriyor. Yüksek oranda folik asit içeriyor.
Mantar proteininin hazmedilme değeri, % 72-83 arasında. Bu da proteinin insan beslenmesi için gerekli olan hemen hemen bütün aminoasitleri içerdiğini gösteriyor. Mantar kalp ve damar hastalıklarını önlemede, şeker düzeyini düşürmede olumlu yönde etki gösteriyor.

Kışı sağlam karşılama taktikleri

Meyvelerden mürdüm eriği, üzüm ve kavun
Mürdüm eriği bol miktarda B ve C vitamini içeriyor. İçinde bulunan potasyum ile magnezyum sayesinde kan basıncını dengeliyor. Tansiyon, kalp hastalarına ve yüksek kolesterol problemi olanlara çok faydalı. Bol lifli yapısıyla damarlardaki zararlı maddelere yapışarak vücuttan dışarı atılmalarını sağlıyor. Böbrek ve romatizma rahatsızlıkların tedavisinde de öneriliyor.

Kışı sağlam karşılama taktikleri


Üzüm, başlı başına bir mucize. En az 15 tane antioksidan özellikli etkin madde içeriyor. Üzümü yerken, ara ara çekirdeklerini çiğnemek çok faydalı. Üzüm çekirdeği dişlerinizin arasında ezilirken içerdiği OPC-kompleksi açığa çıkıyor. Eğer, kronik yorgunluktan şikâyet ediyorsanız, haftada birkaç defa tüketeceğiniz bir bardak taze beyaz üzüm suyu, bu yorgunluğunuzun ortadan kalkmasında büyük bir destek olacaktır. Kara üzümse; kalp, karaciğer, dalak, mide ve akıl hastalıklarına şifa veriyor, kalbi kuvvetlendiriyor, nefes darlığına iyi geliyor.
Kavun, bünyeyi serinletiyor, idrar söktürüyor ve kabızlığı gideriyor. Romatizma ve basur şikayetlerini azaltıyor. Böbrekleri temizleyip, taş ve kum dökmeye yardımcı oluyor. Yatıştırıcı etkisi ile rahatlık veriyor ve uykusuzluğa iyi geliyor. Üstelik bir de cildin taze görünmesini sağlıyor.

X