Gündem Haberleri

  Kışanak KCK tutuklularını ziyaret etti

  Orhan UZUN-Elif YERİĞ/ İZMİT, (DHA)
  04.01.2012 - 21:03 | Son Güncelleme:

  BDP Eşbaşkanı Siirt Milletvekili Gülten Kışanak, aralarında gazeteci ve avukatların da bulunduğu Kandıra F Tipi Cezaevindeki KCK tutuklularını ziyaret etti.

  Kışanak cezaevi çıkışı yaptığı açıklamada, demokrasilerde bir ülkenin savunma hakkının ve düşünce özgürlüğünün ne kadar güvencede olduğunun, o ülkenin demokrasi kriteri olduğunu belirterek "Bizim demokrasi kriterimiz sınıfın altına inmiş durumda" dedi.

  BDP Eşbaşkanlarından Selahattin Demirtaş ile birlikte Kocaeli’ne gelerek F Tipi Cezaevi’nde kalan KCK tutuklularını ziyarete geleceği belirtilen Gülten Kışanak, program değişikliği nedeniyle buraya sadece kendisi geldi. BDP İl Başkanı Mehmet Alçınkaya ve diğer partililer tarafından cezaevi önünde karşılanan Gülten Kışanak, işlemlerin tamamlanmasının ardından kandıra F Tipi Cezaevi’ne girdi. İçerde yaklaşık 1,5 saat kalan Kışanak, burada KCK soruşturmasından tutuklu bulunan 11 kişiyle görüştü. Kışanak çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, "Cezaevinde bulunan gazeteci ve avukatlarla görüştüm" diyerek şunları söyledi: "Türkiye, kendisini demokrasi sınıfında sayan ülkeler içerisinde rekor derecede gazeteci ve avukat tutuklayan bir ülke. Oysa demokrasilerde savunma hakkının ve düşünce özgürlüğünün ne kadar güvencede olduğu, bu ülkenin demokrasi kriteridir. Bizim demokrasi kriterimiz sıfırın altına inmiş durumda. En temel haklardan olan basın özgürlüğü ve düşünceyi savunma hakları ayaklar altına alınmış durumda. İçerdeki gazeteci arkadaşlarımız ve avukat arkadaşlarımız aslında bu ülkede hepimizi ,72 milyon yurttaş arkadaşımızı ilgilendiren çok önemli."

  Gülten Kışanak açıklamasında, tutuklu bulunanlardan bir kısmının insanların savunma hakkı, diğer kısmının ise insanların haber alma hakkını ilgilendiren çok önemli 2 meslek alanında fedakarca çalışma yapan demokratik kriterlere uygun, etik ve ahlaki değerlere uygun gazeteci ve avukatlar olduğunu belirterek "Bu arkadaşlar bugün demir parmakların arkasındalar. Onlar demir parmakların arkasında durduğu sürece Türkiye’nin demokrasisinde koskocaman bir sayfada bizim önümüzde duruyor demektir. Acilen bunun ortadan kaldırılması, bu hukuksuzluk ve adaletsizliğin ve siyasi katliamın ortadan kaldırılması gerekiyor" diye konuştu. Gülten Kışanak içerde yaptığı görüşmede, tutukluların hatırını sorup onlarla dayanışma içinde olduklarını ifade ettiğini de belirttiği açıklamasından sonra cezaevinden ayrıldı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı