Kısa süreli yüksek büyümenin faturası ağır olabilir

Hürriyet Haber
29 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 29 Temmuz 2012 - 13:15

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa’da krizle boğuşan ülkeleri örnek göstererek, Türkiye’nin de böyle bir dönemde çok dikkatli davranması gerektiğini söyledi.

2010 yılından bu yana tedbirler aldıklarını belirten Babacan, “Büyüme güzel ama derinlemesine baktığımızda bu büyüme bankalardan aşırı miktarda kredi kullanıp bu paraların harcaması ile ilgili. Türkiye, bu yıl yüzde 4 civarında büyüyecek. Daha sürdürülebilir, daha istikrarlı, ayağı yere basan bir büyüme olacak. Ekonomide kısa vadede bir yıllığına, altı aylığına yüksek büyüme elde edebilirsiniz ama ağır bedel ödemek şartı ile. Hem bugünü hem yarını düşünüyorsak, çok tedbirli gitmek zorundayız” diye konuştu.

Kredi büyümesi

Babacan, “Büyüyoruz ama bir yandan da vatandaşımızın bankalara olan borcu büyüyor. Eğer biz o tedbirleri almasaydık, bankalarımızın kredi hacmi yüzde 35 büyüyecekti. Vatandaşımızın, şirketlerimizin 100 liralık borcu bir yılda 135 liraya çıkacaktı. Tedbirlerle biz bunu yüzde 25’te tuttuk. Bu yıl da yüzde 15 civarında gerçekleşecek. Borç yiyen kesesinden yer. Geçen yılın başında hane halkının yüzde 45’i aylık gelirinden daha fazla harcıyordu. Büyüme yüksek olsun, hep beraber refahımız artsın ama hızlı artan bu borç günün birinde, Türkiye’nin sosyal barışını, sosyal yapısını zedeler, hem de devletin güvenilirliği zedelenir.”

‘Biz AB’yiz’ dediler

Krizdeki ülkelerin başbakanları ve ilgili bakanları ile oturup konuştuklarını hatırlatan Babacan, şunları söyledi: “Dediler ki biz çareyi bulduk. Daha çok para harcayacağız. Harcadığımız para ekonomiyi canlandıracak. Biz de ‘Sizin bütçe açığınız büyük, borcunuz da çok. Bu parayı nereden bulup harcayacaksınız’ diye sorduk. ‘Daha çok borçlanacağız, biz Avrupa’yız, biz AB’yiz, Euro bölgesi ülkesiyiz. Bizim güven sorunumuz olmaz’ dediler.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı