Kısa kısa

Hürriyet Haber
29 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Aralık 2000 - 00:01

Doğubank eskisi gibi değil

İSTANBUL'da büyük alışveriş merkezleri, küçük esnaftan sonra Doğubank'ı da vurdu. İğneden ipliğe kadar binlerce çeşit ürünün satıldığı büyük alışveriş merkezlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte, Sirkeci'deki Doğubank İşhanı büyük bir durgunluk yaşıyor.

İthal ev araçlarından medikal araçlara, çantadan gözlüğe, cep telefonundan oyuncağa kadar çeşitli sektörlere ve gruplara evsahipliğiyapan 6 katlı Doğubank İşhanı, 382 mağazasıyla elektronik cihazlarda ucuz ve kaliteli merkez olarak yıllarca hizmet verdi.

Bugün eski günlerin özlemi içindeki esnaf, son zamanlarda yaşanan durgunluktan şikayet ederken, Doğubank, satışlarını artırmak için bir yandan şirketleşme yoluna gidiyor, diğer yandan da radyo kurmayı hedefliyor. Doğubank, kısa süre önce de internet sitesi oluşturarak, elektronik ortamda satışa hazırlandı.

TOBB: Önümüzü artık göremiyoruz

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Sanayi Odaları Konsey Başkanı ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Başkanı Kemal Çolakoğlu, sanayicilerin, 2001 yılına umutsuz ve karamsar girdiğini belirterek, ‘‘Reel sektör olarak önümüzü göremiyoruz ve çok ciddi sıkıntıların önümüzdeki aylarda da bizimle beraber olacağını biliyoruz’’ dedi. Çolakoğlu, piyasalarda talebin önemli ölçüde daraldığını, bunun yeni yılda artarak devam edeceğini, talepteki daralmanın sanayi üremini de önemli ölçüde azaltarak atıl kapasiteler yaratacağını kaydetti. Kemal Çolakoğlu, finans sektöründe yaşanan krizin reel sektörde ciddi sıkıntılara neden olduğunu ifade ederek, ‘‘Türkiye'de her kesimde ciddi bir karamsarlık var, biz sanayiciler ise gelecek aylarda da önümüzü karanlık görüyoruz. Sis perdesi aralanmalı, reel sektörün önü açılmalı’’ diye konuştu.

Çukobirlik yenileniyor

ÇUKUROVA Pamuk, Yerfıstığı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (ÇUKOBİRLİK) Genel Müdürü Yakup Şahin, yeniden yapılanma sürecinin tamamlanmasının ardından, tamamen üreticilerin yararına çalışmalar yapacaklarını söyledi. Genel Müdür Şahin, 2001 yılı hedeflerini değerlendirirken, Çukobirlik'in gerçek sahiplerinin üreticiler olmasına rağmen, bugüne kadar çeşitli nedenlerle ihmal edildiklerini belirterek, ‘‘Yeni yıldaki tüm hedefimiz üretici ortaklarımıza yönelikolacak’’ dedi. Çukobirlik'in kuruluş amacına uygun bir kooperatifçilik hizmeti vereceğini belirten Şahin, şöyle konuştu: ‘‘64 bin üretici ortağımızın mazotundan gübresine kadar herşeyini düşüneceğiz. Günümüzde tarım girdileri oldukça yüksek. Bunları en uygun koşullarda nasıl temin ederiz bunun arayışı içinde olacağız. İthalatçı firma yerine üretim yapan fabrikalardan direkt alım yapmanın her bakımdan daha avantajlı olacağına inanıyoruz. Bunun için girişimlerimiz sürüyor. 2001-2002 kampanya dönemi hazırlıklarına şimdiden başladık. Yeni sezonda üretici ortaklarımızın tohumluk, gübre ve zirai ilaç gibi tüm emtia ihtiyacını eksiksiz karşılamak, akabinde de ürünlerini en iyi şekilde değerlendirerek alınterlerinin karşılığını vermek istiyoruz.’’

Rekabet Kurumu krizi tartışacak

REKABET Kurumu, piyasalarda kasım ayında başlayan ve IMF'den sağlanan 10 milyar dolarlık kaynakla aşılmaya çalışılan mali krizi masaya yatırıyor. Rekabet Kurumu tarafından 'Perşembe 'Konferansları' kapsamında düzenlenen 'Bir Krizin Anatomisi: 2000 Kasımında Neler Oldu?' konulu konferans, 4 Ocak'ta yapılacak. Rekabet Kurumu Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek olan konferansa, Doç. Dr. Güven Sak ile Doç. Dr. Fatih Özatay konuşmacı olarak katılacak. Rekabet Kurumu'nda Perşembe konferansları çerçevesinde ocak ayında üç konferans daha yapılacak. 11 Ocak'ta yapılacak olan 'Yatırımcının Korunmasında Neresindeyiz?' konulu konferansa Prof. Dr. Zühtü Aytaç, 18 Ocak'ta gerçekleştirilecek olan 'İktisat Kuramında Son Dönemdeki Temel Gelişmeler' konulu konferansa da Prof. Dr. Tuncay Bulutay katılacak.'Piyasaların Oluşumunda İhale Düzenlemeleri Rekabet Politikası' başlığıyla 25 Ocak'ta yapılacak olan konferansta ise DPT Uzmanı Uğur Emek konuşmacı olacak.

Traktörcüler sıfır gümrükten korkmuyor

TRAKTÖR üreticileri, gümrük birliği kapsamında Avrupa Birliği'nin (AB) ortak gümrük tarifesine (OGT) uyum amacıyla gümrük vergilerinin sıfırlanmasından endişe duymuyorlar. Türkiye'nin en büyük traktör üreticilerinden Uzel Makina'nın Genel Müdürü Mehmet Kahya, traktör sektörünün zaten yüksek vergilerle korunmadığı için rekabete alışık olduklarını, yılbaşından itibaren vergilerin kaldırılmasının da sektöre fazla olumsuz etkisini beklemediklerini söyledi. Gümrük birliği anlaşması kapsamında hassas sektör kabul edilen otomotiv sektöründeki ek koruma oranları, 2001 ithalat rejimi ile birlikte kaldırılırken, OGT'ye paralel olarak traktör ithalatında üçüncü ülkelere yönelik gümrük vergisi, yüzde 14.8'den yüzde 0'a (sıfır) çekilecek. .

Bu da biçerdöver operasyonu

TÜRKİYE'de arka arkaya yapılan dev operasyonlar zincirine bir halka daha eklendi. Balina, Buffalo derken, bu kez de ‘Biçerdöver Operasyonu’ yapıldı. Yurda kaçak sokulan 280 biçerdövere el konuldu, 6 kişi tutuklandı. Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'in verdiği bilgiye göre, Türkiye'den transit geçirmek üzere 280 biçerdöver getirildi. Ancak biçerdöverler Türkiye'de satıldı. Şirket aynı marka, aynı model biçedöveri Türkiye'den satın almış ve ihraç edecekmiş gibi belge düzenledi. Hayali ihracat bu noktada ortaya çıktı. 6 kişi tutuklandı. Keçeciler, Türkiye'ye transit giren araçların çıkıp çıkmadığını, yükünü boşaltıp boşalmadığını uydu aracılığıyla izelyeceklerini belirterek, aksi durumda yapılan usulsüzlüğü müfettişler marifetiyle 6 ay sonra öğrendiklerini belirtti. Keçeciler ilginç bir örneği şöyle anlattı: ‘‘Mesela adam, tankeriyle geliyor, İskenderun gümrüğümüzden mazot alıyor. Nahcivan'a, Dilucu kapısına götürecek, transit taşımacılık. Ertesi gün aynı plakalı kamyon, aynı TIR, aynı şoför, Mersin'e gidiyor. Bir daha motorin alıyor. Bir günde nasıl götürüp verdin. Biz şimdi bunu 6 ay sonra ortaya çıkartıyoruz. Halbuki otomasyona geçtiğimizde anında öğreneceğiz. Gününde öğreneceğiz.’’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı