Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kısa kısa...

  Hürriyet Haber
  15 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 15 Aralık 2000 - 00:01

  Almanya'dan insan kaçakçısı PKK'lılara 2 yıl hapis

  TERÖRÜN yanı sıra, uyuşturucu ticareti, haraç, sahtecilik gibi organize suç faaliyetlerini de yürüten PKK'nın, insan kaçakçılığı yaparken yakalanan üst düzey sorumluları, Almanya'da hapis cezasına çarptırıldı.

  İnsan tacirliği yaparak Almanya'ya kaçak yollardan adam soktukları gerekçesiyle yargılanan PKK'nın, Bavyera ve Avusturya sorumlularından Berçem kod adlı Perihan Çınar'a 2 yıl 2 ay, Fırat-Yaşar kod adlı Mehmet Dizin'e ise, 2 yıl hapis cezası verildi.

  Bavyera Yüksek Bölge Mahkemesi'nde 5 Aralık'ta görülen dava sonucunda tutuklu olarak yargılanan sanıklarla ilgili kararın gerekçesinde şöyle denildi:

  PKK TERÖRİST ÖRGÜT

  ‘‘Her iki sanığın, terörist bir örgüt olan PKK'ya üye oldukları ve yasadışı yollardan Almanya'ya adam soktukları tespit edilmiş olup, sanıklar da suçlarını itiraf etmişlerdir. Suçları sabit olduğu belirlenen sanıkların, terör örgütü üyesi olma ve insan ticareti yapma suçlarından cezalandırılmalarına karar verilmiştir.’’

  Bir buçuk saat süreyle gerekçeli kararı okuyan Mahkeme Başkanı, ayrıca terör örgütü PKK'nın ‘‘Almanya'nın kamu düzeni için tehdit unsuru olmaya devam ettiğini’’ de vurguladı.

  Senatör Tahtakılıç vefat etti

  ESKİ Cumhuriyetçi Millet Partisi Genel Başkanı ve CHP Uşak senatörü Ahmet Tahtakılıç, dün 91 yaşında vefat etti.Tahtakılıç, renkli kişiliğiyle ün yapmıştı. Rize'nin Pazar ilçesinde kaymakamlık yaparken, sırtında taş taşıyarak halkla birlikte okul yapmıştı. Osman Bölükbaşı ile siyasi mücadeleye giren, Kütahya, Uşak ve İstanbul'dan milletvekili seçilen ve daha sonra Uşak'tan CHP Cumhuriyet Senatosu üyesi olan Tahtakılıç, Atatürkçü bir parlamenter olarak tanınırdı. Evli ve 4 çocuk babası Tahtakılıç, yarın sabah, TBMM'de düzenlenecek törenden sonra Cebeci Asri Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı