Ege Haberleri

  Kısa kısa...

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ersöz’den imza günü

  ERCAN Kitabevi tarafından düzenlenen imza ve söyleşiye katılan şair-yazar Cezmi Ersöz, kitap ve CD'lerini imzaladı. Ersöz, birer gün arayla Buca ve Konak'ta düzenlenen imza gününde okurlarıyla buluştu, gündemdeki af konusu ve F tipi cezaevleri tartışmasına da değindi, ‘‘Af bir an önce çıkarılmalı, F tipi cezaevlerinden de vazgeçilmeli’’ dedi. İkisi şiir olmak üzere 13 kitabını imzalayan Cezmi Ersöz, gördüğü ilgiye teşekkür etti.

  Okuma yazma kursu

  KARŞIYAKA Belediyesi, Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yetişkinlere okuma-yazma kursu başlattı. Onur Mahallesi'nde başlatılan kurslara 31 bayan başvurdu. Hafta içi 5 gün ikişer saat süren kurslar, 9 hafta sonunda 90 saatlik bir programla sona erecek. Karşıyaka Belediye Başkanı Şebnem Tabak, ‘‘Ülkemiz çağdaşlaşma yolunda ilerlerken, okur-yazar olmayanların bulunması üzüntü verici. Muhtarlarla işbirliği yaparak kurslar açıyoruz. Talep olursa devam edeceğiz’’ dedi.

  Şiirli şikayet

  İZMİRLİ 75 yaşındaki emekli müzik öğretmeni ve şair Ferit Kazım Coşkun, eşinin çantasını çalan hırsızı yazdığı şiirle valiliğe şikayet etti. Valilik Halk Günü'ne katılan Coşkun, geçtiğimiz hafta apartman kapısından girerken eşi Hayriye Coşkun'un kolundaki çantanın çalındığını söyledi, ‘‘Ne olur, hırsızı yakalayın’’ dedi. ‘‘Atatürk'e Şikayet’’ adı altında şikayetini dile getiren şiirini de okuyan Coşkun, ‘‘Çantanın içinde kıymetli evraklar ve 100 milyon lira vardı. Hırsız yakalanamadı. Bunu sindiremiyorum’’ dedi. Vali Yardımcısı Hikmet Dinç, konuyu Emniyet Müdürlüğü'ne havale ederek, hırsızın bir an önce yakalanmasına çalışılacağını söyledi.

  Valiye sitem

  İKİ hafta önce Valilik Halk Günü'ne katılarak ötenazi isteyen MS hastası Ayhan Tak, ‘‘Valilik destek sözü vermişti. Ancak, bir gelişme olmadı. Tedavime yardımcı olmayacaksanız, en azından bir akülü araç temin edin, kendi işimi kendim göreyim. Kullanmam gereken ilaç masrafları çok yüksek. Eşim benimle ilgilenmek için işe giremiyor’’ diye yakındı. Tak'ın şikayeti üzerine, Sosyal Hizmetler Vakfı Müdürü Ayşe Ersuyolcu, şimdiye kadar kendisine 3.5 milyar lira yardım yapıldığını belirtti. Vali Yardımcısı Hikmet Dinç, konunun araştırılması talimatını verdi.

  Odun kömür denetimi

  KONAK sınırlarındaki odun ve kömür satıcıları, Büyükşehir ve Konak Belediyesi zabıta ekiplerinin düzenledikleri ortak operasyonla denetlendi. Açıkta kömür ve odun satılan depolara ceza kesilirken, kömürlerden alınan numuneler incelenmek üzere laboratuvara götürüldü. Kış ayları nedeniyle odun ve kömür satışlarında artış yaşandığını belirten Konak Belediyesi Zabıta Müdürü Mustafa Boşnaklar, ‘‘1 hafta içinde Konak sınırları içinde denetlenmeyen depo kalmayacak’’ dedi.

  Dilenci ve seyyarlara geçit yok

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, dilenci ve seyyar satıcılara göz açtırmıyor. Büyükşehir'den yapılan açıklamaya göre Kasım ayında 17 dilenci falcı ve 335 seyyar satıcı yakaladı. Ayrıca, 1368 işyeri denetlenerek 395'ine ihtar verildi, 501 milyon 820 bin liralık ceza kesildi. Denetimlerde 12 bin 377 adet çörek ve börek, 114 tepsi midye, 29 kilo çerez, 20 tepsi tatlı, 12 tepsi çiğköfte, 20 kilogram kestane, 5 kutu sakıza el konulup satıştan men edildi. Çöp varillerinden kağıt toplayan 13 kişi yakanandı, toplanan kağıtlar Katı Atık İşletmeleri Müdürlüğü'ne teslim edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı