Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kısa kısa...

  Hürriyet Haber
  25 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 25 Eylül 2000 - 00:01

  Dikey Geçiş kontenjanı dolmadı

  MESLEK yüksekokulları ile açıköğretimin ön lisans programlarında okuyan öğrencilere lisans programlarına devam etme hakkı tanıyan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları açıklandı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nden (ÖSYM) yapılan açıklamaya göre, DGS'ye başvuran 113 bin 552 adaydan 101 bin 38'i sınava girdi, 12 bin 514'ü ise sınava katılmadı.

  Sınava giren 101 bin 38 adaydan 100 bin 977'sinin sınavı geçerli sayıldı. Sınava giriş ve kimlik belgesi olmadan sınava giren 4, kopya çeken 3 ve kurallara aykırı davranan 54 olmak üzere toplam 61 adayın sınavı iptal edildi.

  DGS sonucunda, üniversitelerde ayrılan toplam 5 bin 72 kontenjana 4 bin 199 aday yerleştirilirken, 873 kontenjan boş kaldı. Adayların, 3 bin 182'si devlet üniversitelerine, 658'i vakıf üniversitelerine, 359'u KKTC'deki üniversitelere yerleştirildi. Devlet üniversitelerinde 485, vakıf üniversitelerinde 139, KKTC'deki üniversitelerde 249 kontenjan boş kaldı.

  Adaylar sınav sonuçlarını, ‘‘www.osym.gov.tr’’ ve ‘‘dgs.osym.gov.tr’’ internet adreslerinden de öğrenebilecekler. ANKARA

  Kuran'ın insana bakışı tartışıldı

  İSTANBUL İlim ve Kültür Vakfı (İİKV) tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumu, 20 ülkeden gelen katılımcıları buluşturdu. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki sempozyumun başlangıcında önce İstiklal Marşı, sonra da Kuran okundu.

  Sempozyumun bu yılki konusunu, ‘Risale-i Nur’a Göre Kuran'ın İnsana Bakışı' oluşturdu. Sempozyum Koordinatörü Prof. Dr. Faris Kaya, yeni bin yıla girerken modern teknolojiler ve iletişim unsurlarıyla, insaniyetle ilgili çalışmaların önem kazandığını belirterek, ‘‘Globalleşme ile ifade edilen bu aşamada insanın çeşitli yönleriyle yeniden ele alınması ve incelenmesi gerekmektedir’’ dedi.

  Prof. Dr. Kaya barış, eşitlik, hukukun üstünlüğü, din ve vicdan hürriyeti gibi evrensel insan hak ve hürriyetlerini esas alan AB prensiplerinin ümit verici olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kaya, Said Nursi'nin ‘‘Saadet odur ki insanın hem dünyasını hem de ahiretini içine alır’’ sözünü hatırlatarak, ‘‘O, günümüzde kabul gören AB prensipleriyle yetinmeyip, ebedi saadeti de içine alan daha ileri bir insanlık hedeflemiştir’’ dedi. Hartford Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Abu Rabi de Said Nursi'nin sadece Türklere değil tüm islam alemine hitap ettiğini belirtti. Sempozyum yarın bitecek.

  Suriye İçişleri Bakanı geliyor

  SURİYE İçişleri Bakanı Dr. Mohammad Harba, İçişleri Bakanı Sadettin Tantan ve Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmek üzere yarın Türkiye'ye geliyor. Harba'nın heyetinde, 5 general ve 5 sivil görevli de bulunuyor. Suriye İçişleri Bakanı Harba'nın ziyareti, bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanarak hapse atılmasından sonra iki ülke ilişkilerinin gelişmesi bakımından büyük önem taşıyor. Üç gün sürecek ziyarette, Harba ve bereberindeki heyet İçişleri Bakanı Tantan ile Başbakan Yardımcısı Hüsemattin Özkan tarafından kabul edilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı