Kısa kısa...

Hürriyet Haber
01.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 01.09.2000 - 00:01

Alfa’dan teknoloji fonu

ALFA Menkul Değerler, A tipi teknoloji sektör fonu kurmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'dan izin aldı. Böylece, Alfa Menkul Değerler'in söz konusu fonu, Türkiye'de uluslararası teknoloji hisselerine yatırım yapacak ilk sektör yatırım fonu olma özelliğini kazandı. Konuyla ilgili açıklamada, kurulacak olan fonun ABD'deki Nasdaq'ın da aralarında bulunduğu dünyanın ileri gelen teknoloji borsalarında işlem yapacağı yer aldı. Kurulan yeni fonun kayda alınmak üzere SPK'na yapılacak başvuruyu takiben halka arz edileceği bildirildi.

Dış borç ödemeleri tam gaz

TÜRKİYE, Ağustos ayında, 968.32 milyondolar dış borç ödedi. Merkez Bankası verilerine göre, söz konusu dönemdeki ödemelerin 853.20 milyon doları Hazine, 57.46 milyon doları Merkez Bankası, 57.66milyon doları da genel ve katma bütçeli idarelerin dokümantasyon, kitap bedeli, katılma payı, üyelik aidatı gibi ödemelerden oluştu. Geçen yılın tamamında 9 milyar 617.63 milyon dolar dış borç ödemesi gerçekleşirken, bu yıl 29 Ağustos tarihine kadar gerçekleşen dış borç anapara ve faiz ödemeleri toplamı 6 milyar 910.94 milyon dolara ulaştı.

Kentbank'ın sermayesi 50 trilyon

KENTBANK'ın ödenmiş sermayesini 31 Ağustos tarihi itibariyle 50 Trilyon liraya çıkardığı bildirildi. Kentbank'tan yapılan yazılı açıklamada, bankanın 2000 yılı başında 22 trilyon lira olan sermayesini 31 Mart tarihinde 40 trilyon liraya çıkardığı anımsatıldı. Açıklamada, bankanın bir yıl içinde sermayesini ikinci kez artırarak 50 trilyon liraya çıkardığı kaydedildi.

<ı>Öksüz'den ‘sabit ücret’ müjdesi

ULAŞTIRMA Bakanı Enis Öksüz, cep telefonlarında sabit ücretin kaldırılmasıyla ilgili yasayı yılbaşına kadar çıkartacaklarını söyledi. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Tarsus'ta gazetecilere konuşan Öksüz, sabit ücretin kaldırılması için daha önce Maliye Bakanı Sümer Oral ile görüştüklerini, bakanın konuyla ilgili yasa tasarısı hazırlayacağını belirtmesine rağmen bugüne kadar tasarının kendisine ulaşmadığını belirtti. ‘‘İstedik ki cep telefonlarındaki sabit fiyatın kaldırılmasıyla ilgili kararın şerefi, koalisyonu oluşturan 3 partiye ait olsun’’ diyen Öksüz, ‘‘Maliye Bakanı ile konuyu tekrar görüşeceğim. Eğer hazırlamamışlarsa sabit ücretin kaldırılmasıyla ilgili yasa tasarısını ben hazırlayacağım.Onları da bu işin şerefine ortak etmeyeceğim. Bu yasayı yılbaşına kadar çıkaracağız.’’

<ı>Balıkçılık sezonu başlıyor

TARIM ve Köyişleri Bakanı Prof. Dr. Hüsnü Yusuf Gökalp, 2000 yılı Balıkçılık sezonunun 1 Eylül'de başlayacağını ve bu günün ‘‘Balıkçılar Günü’’ olarak çeşitli etkinliklerle kutlanacağını bildirdi. Geçen yıl 17 Ağustos Depremi nedeniyle yapılamayan kutlamalar bu yıl, Tarım İl Müdürlükleri, üniversiteler, araştırma kuruluşları ve su ürünleri kooperatif birlik ve derneklerinin katılacağı panel, sergi ve yarışmalarla gerçekleşecek. Bakan Gökalp, genel balık avcılığının ve yeni dönem sirkülerinin başlaması nedeniyle balıkçılık sezonunun diğer bölgelerde 1 Eylül'de, Akdeniz'de ise 1 Ekim'de açılacağı bildirildi. ANKARA

<ı>GAP'a milenyum ödülü

ULUSLARARASI Su Kaynakları Birliği'nin 2000 yılında bir defalığına vermeyi kararlaştırdığı Milenyum Ödülü Güneydoğu Anadolu Projesi'nin oldu. 17 Ağustos 2000 tarihinde Stockholm Su Sempozyumu'nda yapılan bir törenle, GAP'ın ödülü GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Dr. İ. H.Olcay Ünver'e verildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı