Kısa, kısa...

Hürriyet Haber
23.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Borsazedeye başvuru çağrısı

SERMAYE Piyasası Yasası'nın yürürlüğe girmesinin üzerinden 6 ay geçmesine rağmen, borsazedelere ödeme yapılmasına ilişkin işlemler henüz tamamlanamadı. Alacaklı oldukları aracı kurumlara gerekli başvuruyu yapmayan borsazedelere ödeme yapılamıyor. Borçlarını ödemeye hazır olan Birikim Menkul Değerler A.Ş'nin avukatı Ali Çorapçıoğlu, gecikmenin önlenebilmesi için, mağdur yatırımcıların kendilerine gerekli başvuruyu yapmalarını istedi.

Hazine'den ayın son ihalesi

HAZİNE 13 ay vadeli tahvil ihracına yönelik olarak bugün Mayıs ayının son iç borçlanma ihalesini yapacak. Bugünkü ihale, 19 Nisan'da ihraç edilen tahvillerin azalan vade ile yeniden ihracına yönelik. İhalede, rekabetçi olmayan tekliflere göre ortalama faiz üzerinden piyasa yapıcıları ve kamu kuruluşlarına yapılacak satışlar da dahil olmak üzere 650-850 trilyon lira arasında net borçlanma öngörülüyor. İhalede 24 Mayıs valörlü olarak ihraç edilecek tahvillerin geri ödemesi 20 Haziran 2001'de yapılacak. Bu ayki ihalelerde 3 katrilyon 88 trilyon lira ile 3 katrilyon 688 lira arasında bir borçlanma hedefleyen Hazine, şu ana kadar gerçekleştirdiği üç ihalede toplam 2 katrilyon 799.7 trilyon lira borçlandı.

İsviçre, 10 günde 8.9 ton altın sattı

İSVİÇRE Merkez Bankası, son 10 günde 8.9 ton altın daha sattı. Böylelikle İsviçre Merkez Bankası'nın 1 Mayı'tan bu yana sattığı altın miktarı 15.4 tona yükseldi. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, 19 Mayıs'ta sona eren 10 günlük sürede yapılan altın satışlarıyla, altın rezervlerinin 136.6 milyar İsviçre Frangı'ndan (79 milyar dolar) 39.41 milyar franga (22.8 milyar dolar) indiği bildirildi. Açıklamada, altın satışlarının piyasayı rahatsız etmeden sürdürüldüğüne dikkat çekildi. İsviçre'de geçen yıl para birimi İsviçre Frangı'nın altın tarafından desteklenmesi uygulamasından vazgeçilmişti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı