Kısa, kısa...

Hürriyet Haber
12 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 12 Mayıs 2000 - 00:01

Finansbank'ın net kárı 22.8 trilyon

FİNANSBANK'ın yılın ilk 3 ayındaki net kárı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 62 oranında artarak 22.8 trilyon lira olarak gerçekleşti. Finansbank Genel Müdürü Onur Umut, bankanın 3 aylık brüt kárının da yüzde 48 artışla 30.3 trilyon liraya yükseldiğini bildirdi. Finansbank'ın toplam özkaynaklarının yüzde 88 büyüyerek 171.5 trilyon liraya ulaştığını vurgulayan Umut, özellikle bireysel bankacılıktaki büyümeye paralel olarak müşteri mevduatının da 373.4 trilyon liraya çıktığını kaydetti. Onur Umut, bankanın aktif büyüklüğünün de 12 ayda yüzde 138 artış göstererek 667.9 trilyon liradan 1 katrilyon 587 trilyon liraya ulaştığını söyledi.

4.5 milyar dolar dış borç ödedik

DIŞ borç anarapa ve faiz ödemeleri ile diğer transferlerin tutarı 4 milyar 562.6 milyon dolara çıktı. Merkez Bankası verilerine göre, yılbaşından 1 Mayıs'a kadar olan dönemde yapılan ödemelerin 3 milyar 950.9 milyon dolarını Hazine, 196.2 milyon dolarını Merkez Bankası, 344.8 Milyon dolarını diğer kamu sektörü gerçekleştirdi. IMF'e yapılan ödemeler ise 70.8 milyon dolar düzeyinde oluştu.

Koç Klima'ya sermaye takviyesi

KOÇ Grubu'nun yabancı ortaklı şirketi olan Arçelik-LG Klima Sanayi ve Ticaret, sermayesini büyüttü. Şirket 8 trilyon lira düzeyinde bulunan sermayesini 12 trilyon liraya çıkardı. Toplam 4 trilyon liralık artırımın tamamı nakit olarak gerçekleştirildi. Artırım sonrası şirkette LG Electronics 6 trilyon, Arçelik 5 trilyon 399.9 milyar, Koç Holding 599.9 milyar, Temel Ticaret ve Yatırım ile Beko Ticaret ise 100'er milyon liralık paya sahip oldu.

Mesut Yılmaz: Suçsuzum

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, İzmit Körfez Geçişi ile ilgili ihalede herhangi bir sorumluluğu bulunmadığını, ‘‘Protokol gereği’’ anlaşmaya imza koyduğunu söyledi. Yılmaz, dün görevini ihmal nedeniyle hakkında oluşturulan soruşturma komisyonuna yazılı ifade verdi. Yılmaz, ihalenin hiçbir aşamasında kendisinin müdahalesi olmadığını belirtti. İhalenin yasal prosedüre uygun olarak gerçekleştirildiğini kaydeden Yılmaz, ‘‘Bu konuda açılan herhangi bir soruşturma da yoktur’’ dedi.

Borusan

Bnet'i aldı

BORUSAN Grubu, telekomünikasyon alanında yeni bir ortaklığa imza atıyor. Borusan Teknoloji, internet servis sağlayıcısı Bnet İletişim Hizmetleri Limited Şirketi ile ortak oluyor. Şirkete yüzde 51 oranında iştirak edecek olan Borusan Teknoloji, Bnet'in mevcut ve ileriye dönük faaliyetlerindeki hızlı büyüme hedefine finansal ve yönetsel destek sağlayacak. Bnet'in diğer ortakları ise yüzde 40 ile şirketin kurucusu Hakan Akan ve yüzde 9 ile Time Bilgi İşlem Ürünleri A.Ş. olacak. İstanbul'da Mecidiyeköy ve Bostancı, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Trabzon ve Diyarbakır'da internet erişim hizmeti veren Bnet'in, yılsonuna kadar hizmet noktasını 20'ye çıkarmayı planladığı kaydedildi.

Dünya Bankası'ndan deprem övgüsü

DÜNYA Bankası Baş Ekonomisti James Parks, Devlet Bakanı Hasan Gemici'ye kredilerin yerinde kullanılmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Parks, Dünya Bankası'ndan ilk olarak 252 milyon dolarlık yardım yapıldığını, bu yardımın da depremzedelere zamanında ulaştırıldığını söyledi. Dünya Bankası'nın 505 milyon dolarlık ikinci bir projesi bulunduğunu da belirten Parks, bu yardımın depremden zarar görenlere konut yapımı için kullanılacağını söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı