Kısa, kısa...

Hürriyet Haber
09.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Osmanlı’nın net kárı 48.3 trilyon

OSMANLI Bankası, 1999 yılında net karını yüzde 103.5 oranında artırarak 48 trilyon 335 milyar liraya çıkardı. Osmanlı Bankası'nın 1999 hesap dönemine ait bağımsız denetim raporuna göre, vergi öncesi karı da yüzde 98artışla 55 trilyon 523 milyar lira olarak gerçekleşti. Bankanın toplam aktifleri de 1 katrilyon 305 trilyon 298 milyar liraya ulaştı. Aktiflerdeki büyüme yüzde 105.2 oldu.

İhracat yükseldi ithalat düştü

TÜRKİYE'nin ihracat fiyatları Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1.1 artarken, ithalat fiyatları yüzde 0.5 geriledi. Devlet İstatistik Enstitüsü'nün (DİE) yaptığı belirlemeye göre, ihracat fiyatları Ocak'ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9.3 azalış kaydederken, ithalat fiyatları yüzde 3.3 oranında arttı. 12 aylık ortalamalara göre ise ihracat fiyatları yüzde 7.5, ithalat fiyatları da yüzde 4.7 oranında geriledi. DİE'nin ihracat miktar endeksi ise Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 12.4, ithalat miktar endeksi de yüzde 27.7 oranında azaldı.

STFA Umman’da ihale kazandı

UMMAN'da Sohar Limanı Rıhtım İnşaatı ihalesine katılan STFA-Atilla Doğan Konsorsiyumu'nun 12 uluslararası firma arasında en düşük teklif ile birinci sırada yer aldı. STFA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Umman Sultanlığı İletişim Bakanlığı tarafından ihaleye çıkarılan ve Japon İthalat ve İhracat Bankası tarafından finanse edilen Sohar Limanı Rıhtım İnşaatı projesine, STFA-Atilla Doğan Ortak Girişimi, 32 milyon 928.8 bin dolar tutarında teklif verdi. Sözkonusu ihaleyi kazanan konsorsiyumun bir ay içinde açıklanarak,sözleşme imzalanması bekleniyor.

Uçakta İnternet dönemi başlıyor

AMERİKAN sermayeli uçak yapım şirketi Boeing, Japon sermayeli Mitsubishi Electric'in yan firması Matsushita Electricile işbirliğiyle, uçak yolcularının uçuş sırasında Internet ve diğer gerçek-zamanlı enformasyona erişimlerini sağlayacak bir sistem kurmayıplanlıyor. ‘‘Boeing ile Bağlantı’’ adı verilecek olan uçuş sırasında global iletişim sistemiyle, uzaya yerleştirilmiş bir şebeke aracılığıyla uçak yolcularına yüksek hızda veri iletişimi hizmetleri, cep telefonu hizmetiyle hemen hemen aynı fiyata temin edilecek. Bu sistemle, uçak yolcuları, Internet, elektronik posta (e-posta), televizyon, haberler ve yüksek hızda diğer iletişim hizmetlerine gerçek-zamanlı olarak erişebilecekler. Boeing'in 2001 yılı sonlarına doğru sunulacak olan bu hizmeti, başlangıçta Kuzey Amerika'da faaliyet gösteren ticari havayolları müşterilerine sunulacak. Boeing, bu projeyi gerçekleştirebilmek için Matsushita Electric'in yanısıra, CNN Yolcu Uçakları Hizmetleri, mobil telsiz bantları işleten Matsushita Avionics Systems ile mutabakat zabıtları imzaladı. Sivil havacılıkta uçuş sırasında iletişim hizmetleri piyasasının gelecek 10 yılda 70 milyar dolara çıkması bekleniyor.

İnternette Japon-ABD evliliği

JAPON iletişim şirketi NTT, hızlı İnternet hizmeti veren, iş alemine web siteleri sağlayan Amerikan Verio şirketini satın aldı. Dün bir açıklama yapan NTT, merkezi Colorado'daki Verio'ya sahip olmanın bedelinin 5 milyar doları aşkın nakit ödeme olduğunu kaydetti. NTT, Verio'nun isim hakkına ve 2 bin çalışanına dokunmayacaklarını da duyurdu. Telekomünikasyon devi Nippon şirketine bağlı NTT, global iletişim ağını genişlettiğini, İnternet'te hızlı servis talebi nedeniyle Asya'ya ağırlık verildiğine dikkat çekti. NTT, Verio'yu satın alarak ABD ve Asya'da pazara yeni adım atanlardan çokuluslu dev şirketlere tüm sektöre en kaliteli hizmeti vermeyi hedefliyor. NTT Başkanı Masanobu Suzuki, Verio sayesinde dünyanın her köşesinde iletişimde süper servis sağlayacaklarını, ABD pazarında da etkili olacaklarını söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı