Kısa, kısa...

Hürriyet Haber
03.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Turkcell İMKB ve Wall Street'e giriyor

GSM operatörlerinden Turkcell, ödenmiş sermayesinin yüzde 15'ini halka arz etmeye hazırlanıyor. Mevcut hissedarların doğrudan arz edecekleri hisselerin ihracı, hem yurtiçinde, hem yurtdışında gerçekleştirilecek. Turkcell hisselerinin, İMKB'nin yanı sıra New York Borsası'nda da eş anlı olarak kote edilmesi hedefleniyor. Açıklamada, Turkcell’in, hisse senetleri New York Borsası'nda kote olan ilk Türk şirketi ve New York Borsası'ndaki Telekomünikasyon Endeksi'nin en büyük hacimli şirketlerinden biri olacak.

Tüpraş'ın üç aylık kárı 61.5 trilyon

TÜPRAŞ yılın ilk üç aylık döneminde 61.5 trilyon lira vergi öncesi kára ulaştı. Tüpraş'tan yapılan açıklamada, kurumun ilk üç aylık faaliyetleri sonucunda gösterdiği performans ile 2000 yılı program hedeflerine ulaşacağının sinyalinin görüldüğü belirtildi. Açıklamada, 61.5 trilyon liralık dönem kárının, 19.5 trilyon liralık kısmının esas faaliyet konusu olan rafinadan sağlandığı bildirildi.

Sezginler 11 Mayıs'ta borsada

DÜNYA'nın önde gelen tüketim firmalarının 800 çeşit ürününü Türkiye'de 154 bin noktaya ulaştıran Sezginler Gıda Sanayii ve Ticaret, halka açılıyor. Sezginler Holding'in amiral gemisi olarak adlandırılan şirketin halka arzı için 4-5 Mayıs'ta yurtiçi talepler kabul edilecek. Sezginler'in hisselerinin 11 Mayıs'ta İMKB'de işlem görmesi bekleniyor. Sezginler'in 3 trilyon 856 milyar lira ödenmiş sermayesi 4 trilyon 820 milyar liraya yükseltiliyor. Artırılan sermayenin yüzde 20'sini temsil eden 964 milyon adet hisse senedi, 17 bin 500 lira sabit fiyatla talep toplama yöntemiyle halka arz edilecek.

Amerikan Eximbank'tan kredi

AMERİKAN Eximbank'ı, Türkiye'de iki enerji santralinin Amerikan teknolojisiyle yapımı için toplam 523 milyon dolarlık krediye onay verdiğini açıkladı. Eximbank'tan yapılan açıklamada, Amerikan ihracatçılarından alınacak malzemeyle inşa edilecek Gebze elektrik santralı projesi için 334 milyon dolarlık ve Adapazarı elektrik santrali projesi için de 189 milyon dolarlık kredinin onaylandığı belirtildi.

Benetton reklamları Fabrica'da

DÜNYANIN 120 ülkesinde faaliyet gösteren İtalyan Benetton reklamlarını yaratma görevini ‘‘Fabrica’’ üstleniyor. Benetton'un iletişim ve araştırma merkezi Fabrica, Benetton Grubu'nun tüm iletişim ve faaliyetlerini farklı boyutta projeler üretmek amacıyla Oliviero Toscani'den devralıyor. 1994 yılında Oliviero Toscani ve Luciano Benetton tarafından yaratılan Fabrica, bundan böyle uluslararası bilimsel bir komitenin danışmanlığında çalışmalarını sürdürecek.

2000'e cari açıkla başladık

CARİ işlemler dengesi, 2000 yılına açıkla başladı. Dış ticaret açığının yüzde 673 gibi yüksek bir oranda büyümesi ve diğer mal ve hizmet gelirlerindeki yüzde 25 oranındaki azalma, Ocak ayında cari işlemler dengesinin 365 milyon dolar açık vermesine yol açtı. Geçen yılın aynı ayında Türkiye 870 milyon dolar fazla vermişti. Ocak ayında ödemeler dengesi tablosundaki tanımıyla Türkiye 2 milyar 260 milyon dolarlık ihracat (FOB) gerçekleştirirken, ithalat (FOB) 3 milyar 188 milyon dolar oldu. Ocak ayında ihracat (FOB) yüzde 10 artarken, ithalat harcamalarında yüzde 47.3 oranında artış yaşandı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı