Kısa, kısa...

Hürriyet Haber
27.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Irak'la ilişkide yeni sayfa açılıyor

KÖRFEZ Savaşı'nın büyük bir gerilime yol açtığı Türkiye-Irak arasındaki ekomik ve ticari ilişkilerde yeni bir döneme giriliyor. Türkiye-Irak Karma Ekonomi Komisyonu Başkanı ve Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı, Irak ile Türkiye arasında yeni sayfa açılacağını belirtti. Gaydalı, ‘‘Ambargo sonrasında Irak'ın yeniden yapılandırılmasına katkıda bulunmaya da talibiz’’ dedi.

Türkiye-Irak KEK toplantısı, 4 yıllık bir aradan sonra bugün Bağdat'ta yapılacak. Dış Ticaret Müsteşarlığı, 100 kişilik bir işadamı topluluğuyla toplantıya katılıyor. Türk heyeti beraberinde, Sağlık Bakanlığı'ndan orada ameliyatlara katılacağı belirtilen 4 doktorun yer aldığı sağlık ekibi ve tıbbı malzeme de götürüyor. Bu heyetle, iki ülke arasında 10 yıldır süren ekonomik durgunluğun sona erdirilmesi ve Körfez Savaşı öncesi ticaret hacmine ulaşılması amaçlanıyor.

Heyette, işadamı ve sağlık ekibinin yanısıra Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Selçuk Polat ile Dışişleri Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Botaş, Tüpraş, TPAO, Türk Telekom, Tülomsaş'tan yetkililer de yer alıyor. Türk heyetinde bu ekiple birlikte 150 kişi bulunuyor.

Gaydalı, geziye katılan gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin 247 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, ‘‘Amacımız, BM kararlarının çizdiği yasal çerçeve doğrultusunda bu ticaret hacmini arttırmak ve Körföz savaşı öncesi düzeyin üzerine çıkartmaktır’’ dedi.

Yapı Kredi'nin kárı 211.3 trilyon lira

YAPI ve Kredi Bankası'nın (YKB) 1999 yılı net dönem kárı, bir önceki yıla göre yüzde 148.2 oranında artarak 211 trilyon 276 milyar 596 milyon lira oldu. YKB, 1998 yılında 85 trilyon 119 milyar 284 milyon lira net kár elde etmişti. YKB'den yapılan açıklamada, 1999 yılının zorlu iç ve dış ekonomik şartları altında bilanço aktif toplamını yüzde 102 oranında artırarak 4.9 katrilyon liraya çıkaran YKB'nin bu büyümedeki en önemli kaynağını mevduat kalemindeki artışın oluşturduğu vurgulandı. Yaygın şube ağı ve alternatif dağıtım kanallarının etkin kullanımı sonucunda toplam mevduatın bir önceki yıla göre yüzde 104 artarak 3.5 katrilyon liraya çıktığı belirtilen açıklamada, yurtdışı kaynakların da 160 milyon dolarlık artışla 715 milyon dolara ulaştığı kaydedildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı