Kısa, kısa...

Hürriyet Haber
22 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 22 Şubat 2000 - 00:01

Finansbank Romanya'da banka aldı

FİNANSBANK, Romanya'da bir bankanın çoğunluk hissesini satın aldı. Finansbank'dan İMKB'ye gönderilen açıklamaya göre, merkezi Romanya'da bulunan 73 milyar 279 milyon 998 bin Lei sermayeli Banca deCredit Industrial si Commercial S.A. bankasının toplam hisselerinin yüzde 50.07'sini oluşturan 1 milyon 706 bin 566 adetlik kısmı şirket ortaklarından satın alındı. Bu arada, Finansbank A.Ş. Yönetim Kurulu, 1 trilyon lira sermaye ile kurulacak Finans Portföy Yönetimi A.Ş.'ye 700 milyar lira ile iştirak edilmesini kararlaştırdı.

Alfa'dan Osmanlı hisseleri kitabı

BORSA aracı kurumlarından Alfa Menkul Değerler, geçen bin yıla sosyal, ekonomik ve kültürel alanda damgasını vurmuş olan Osmanlı İmparatorluğu'nun 700. Kuruluş yıldönümünde ‘‘Eski Osmanlı Şirketleri Hisseleri, Tahvil ve Bonoları’’ kitabı yayımladı.

Osmanlı imparatorluğu'nun son döneminde özellikle Avrupa'daki ekonomik gelişmelere paralel başlayan yabancı sermaye akımlarının da etkisiyle şirketleşme çabaları ve bunun sonucunda da sınırlı da olsa sermaye piyasası hareketleri başlamıştır. Kitapta, bu dönemde basılan ve günümüzde birçok meraklı kitle tarafından koleksiyonu yapılan hisse senetleri ve tahviller dönemin finansal tarihi de gözönüne alınarak mümkün olan en kapsamlı şekilde ele alınmış, görsel olarak da okuyucuların beğenisine sunulmuştur.

Alfa Menkul Değerler tarafından Osmanlı ve Türk kültür mirasına ışık tutması amacıyla hazırlanan kitabın, koleksiyonerler için bir referans olabileceği belirtiliyor.

İç borç stoku 24.2 katrilyon

İÇ borç stoku, bu yılın ilk ayı itibariyle 24 katrilyon liranın üzerine çıktı. Hazine Müsteşarlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bu yılın Ocak ayında, geçici veriler ibariyle iç borç stoku, garantili iç borçlar da dahil olmak üzere, 24 katrilyon 272 trilyon 423 milyar liraya yükseldi. Buna göre iç borç stokunda Ocak ayında yüzde 5.5'lik artış gözlendi. Geçici verilere göre, 24 katrilyon 272 trilyon 422 milyar liralık iç borç stokunun 85 trilyon 111 milyar lirasını garantili iç borçlar oluşturdu. Bütçe kanunları ve diğer kanunlar gereğince Özelleştirme İdaresi Başkanlığı gibi kamu kurumları tarafından ihraç edilen menkul kıymetlere verilen Hazine garantili borç stoğu, 1999 sonunda 84 trilyon 903 milyar lira düzeyindeydi. Garantili borçlar dahil iç borç stokunun 22 katrilyon 142 trilyon 497 milyar lirası tahvil cinsinden, 2 katrilyon 44 trilyon 815 milyar lirası da bono cinsinden borçlardan oluşuyor.

Tokyo-Mitsubishi Bank hükümete borcunu ödüyor

JAPONYA'da hükümetin iki yıl önce uygulamaya koyduğu kapsamlı kurtarma planı çerçevesinde 1 milyar dolara yakın kamu yardımından yararlanan ülkenin en büyük bankası Tokyo-Mitsubishi, borcunu geri ödeyeceğini açıkladı. Banka tarafından yapılan açıklamada, 28 Şubat'ta, hükümetten tahvil biçiminde alınan 100 milyar yenlik (904.3 milyon dolar) borcun geri ödeneceği bildirildi. Açıklamada, kurtarma operasyonu kapsamında aldığı borcu en azından 5 yıl daha ödeme zorunluluğu bulunmamasına rağmen, bankanın sermaye yeterlilik oranının sağlıklı bir düzeye ulaşması nedeniyle, kamuya olan borcun ödenmesine karar verildiği belirtildi. Tokyo-Mitsubishi, böylece, kurtarma yardımını geri ödeyecek ilk banka oldu. Japon hükümeti, 1980'li yıllar ve 1990'ların başındaki aşırı büyümeden sonra krize giren banka sistemini kurtarmak üzere, 1998 Martayında toplam 1.8 trilyon yen (16.3 milyar dolar) tutarında bir kurtarma paketi hazırlamıştı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı