Kısa, kısa...

Hürriyet Haber
05 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 05 Şubat 2000 - 00:01

Repoda çözülme sürüyor

BANKALARIN müşterileriyle yaptıkları repo işlemleri, yılın ilk haftasında 142.8 trilyon lira azaldı. Merkez Bankası verilerine göre, bankaların müşterileriyle yaptıkları repo işlemleri 14 Ocak tarihinde 4 katrilyon 179.5 trilyon lira iken, 21 Ocak'ta 4 katrilyon 36.7 trilyon liraya indi. Aynı dönemde, 137 trilyon 5 milyar lira olan bankaların müşterileriyle yaptıkları ters repo işlemleri ise 7.9 trilyon lira artarak 145.4 trilyon lira oldu. Mali kuruluşlararası repo işlemlerine bakıldığında, 21 Ocak tarihinde 309.6 trilyon liralık azalış kaydedildiği görülüyor. 14 Ocak'ta 2 katrilyon 59.7 trilyon lira olan bu işlemler, 21 Ocak'ta 2 katrilyon 369.3 trilyon lira oldu. Mali kuruluşlararası ters repo işlemleri ise 131.4 trilyon lira artarak 21 Ocak tarihinde 944.1 trilyon lira oldu. Bu işlemler 14 Ocaktarihinde 812.7 trilyon lira düzeyindeydi.

Demirbank'ın net kárı 108 trilyon

DEMİRBANK, 1999'da brüt kárını bir önceki yıla göre yüzde 255 oranında artışla, 172 trilyon lira olarak gerçekleşti. Banka'nın, geçen yıl net kárlılığı da yüzde 208 oranında artışla, 108 trilyon lira oldu. Demirbank Genel Müdürü Hasan Akçakayalıoğlu, Banka'nın öz kaynaklarının da bir önceki yıla göre yüzde 140 oranında artışla 93.2 trilyon liraya yükseldiğini söyledi. Demirbank'ın aktif büyüklüğünün ise 850 trilyon liradan 1.6 katrilyon liraya ulaştığı belirtildi.

Ziraat tarımsal kredi faizini düşürdü

ZİRAAT Bankası, tarımsal araç ve gereç kredileri ile çiftçi ihtiyaç kredilerinin faizlerini düşürdü. Ziraat Bankası, stand-by anlaşması çerçevesinde düzenlenen niyet mektubunda yer alan hükümler gereğince, tarımsal kredilere uyguladığı faiz oranlarını, Hazine tarafından belirlenen gösterge faiz oranına göre belirliyor. Ziraat Bankası'ndan yapılan açıklamaa Ocak ayı gösterge faiz oranının yüzde 103.27, Şubat ayı gösterge faiz oranının yüzde 68.44 olduğu belirtildi.

ABD'den 440 bin turist gelecek

TÜRKİYE'ye bu yıl gelecek Amerikalı turist sayısında rekor kırılması bekleniyor. Bu yıl içinde ABD'den Türkiye'ye 440 binin üzerinde turist geleceği hesaplanıyor. Normal turistlerin yanı sıra, işadamları için organize edilen seyahatler ve kültür turları, Amerikalılar'ın büyük ilgisiyle karşılandı. Uzmanlar Amerikalılar'ın gittikleri ülkede en uzun süre kalan ve enyüksek harcamayı yapan turistler olarak bilindiklerine dikkat çekiyorlar. Öte yandan New York'ta 360 belediye otobüsü, üzerlerinde Türkiye'yi tanıtıcı ve Amerikalıları Türkiye'ye ziyarete davet eden reklam kuşaklarıyla sefere çıktılar. Reklamlar otobüslerde bir ay kalacak. Önceki gün güney sahillerinde ziyaretler yapan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Mark Parris, Türk turizminin bu yıl iyi geçeceğini, ancak asıl patlamanın sonraki yıllarda gerçekleşeceğini söylemişti.

Narin: Tekstilde 2000'den umutluyuz

TÜRKİYE Tekstil Sanayii İşverenleri Sendikası (TTSİS) Yönetim Kurulu Başkanı Halit Narin, hükümetin programı konusunda iyimser konuşarak, ‘‘2000 yılı geçen yıldan daha iyi olacak gibi. Hükümetin politikasından iyi işaretler alıyoruz. Tekstilde, 2000'de 110 milyar dolarlık ticaret hacmimiz, 3 yıl sonra 250 milyar dolara ulaşabilir’’ dedi. TTSİS İstanbul'da ‘‘Hükümetin Para ve Kur Politikasının İhracata Olan Etkileri ve İthalattan Kaynaklanan Haksız Rekabetin Önlenmesi’’ konulu bir konferans düzenledi. Konferansa tekstil sektör temsilcilerinin yanısıra Dış Ticaret Müsteşarı Kürşad Tüzmen, Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Osman Arslan konuşmacı olarak katıldı. Konferansda açılış konuşması yapan Narin, sektörde 2000 yılı hedeflerinin 1997 yılı verileriyle karşılaştırılması gerektiğini belirterek, ‘‘Hükümetin ilan ettiği yüzde 20'lik bir artışı öngören kur programının ihracata etkileri, sanayicilerimizde değişik spekülasyon ve tedirginliğe yolaçmaktadır’’ dedi.

GEPA tüketiciye direkt satışa başladı

BEYAZ eşya üreticisi General Electric'in Türkiye Distribütörü Genel Pazarlama Turizm ve Dış Ticaret (GEPA), İstanbul'daki bayilere ürün satışını durdurarak, Nişantaşı'ndaki mağazasından direkt tüketiciye satışa başladı. GEPA, yeni uygulamaya başladığı indirim kampanyasıyla tüketicilere çeşitli avantajlar da sunuyor. Örneğin, 22 ayak 622 litre hacminde bir buzdolabı alan 257 milyon lira değerinde otomatik çamaşır makinası kazanıyor. GEPA Genel Müdürü Mennan Kuzanlı, bayileri aradan çıkararak General Electric ürünlerini tüketiciye daha düşük fiyatlı ulaştırdıklarını söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı