Kısa, kısa...

Hürriyet Haber
01.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

Arçelik'e enerji tasarrufu ödülü

ARÇELİK Eskişehir Buzdolabı fabrikası, enerji tasarrufuna yönelik çalışmaları nedeniyle Enerji Bakanlığı'nın, ‘‘2000 Yılında Sanayide Enerji Tasarrufu’’ isimli yarışmasında ödül kazandı. Sanayi üretiminde enerji tasarrufu uygulamasını yaygınlaştıracak ve tasarruf sonucu ortaya çıkan değeri yeniden üretimi kazandıracak projelerin değerlendirildiği yarışmada, 46 kuruluştan sadece 5'i ödül kazandı. Arçelik 1995 yılında Arçelik Eskişehir Buzdolabı İşletmesi'nde başlattığı ve yıllık 700 bin dolarlık enerji tasarrufu sağladığı, ‘‘Modernizasyon ve Kapasite Artırımı Projesi’’ ile, dayanıklı tüketim sektöründe ödül almaya hak kazanan tek şirket oldu.

Oyak Renault'dan çevreci motor

OYAK Renault'nun 1 yıl önce devreye aldığı yeni motor montaj hattında, EURO 2000 normuna uygun 16 supaplı motorların üretimine başlandı. 14 milyon dolar yatırımla gerçekleştirilen montaj hattında, sessiz, esnek ve konforlu sürüş özellikleri sağlayan motorlar üretiliyor. Bu hatta ilk olarak 1.6 ve 1.4 litre, enjeksiyonlu, 8 supaplı motorların üretimi gerçekleştirilmişti. Kasım ayından itibaren ise EURO 2000 normuna uygun 1.4 ve 1.6 litrelik 16 supaplı, çok noktadan enjeksiyonlu çevreci motorların üretimine geçildi. Bugüne kadar, Megane Sedan ve Megane Wagon modellerinde kullanılanbu motorlardan toplam 4 bin 700 adet üreten Oyak Renault'nun 2000 yılı üretim hedefi 54 bin 500 adet.

Tekstilbank'ın kárı 25.7 trilyonlira

TEKSTİLBANK'ın net kárı 1999 yılında bir önceki yıla göre yüzde 81 oranında artarak, 25 trilyon 738 milyar liraya yükseldi. Tekstilbank'ın vergi önceki kárı ise 1999'da yüzde 87 artarak, 35 trilyon 613 milyar lira oldu. Bankanın 1998 sonunda 194.7 trilyon lira olan toplam aktif büyüklüğü yüzde 69 oranında artarak 329.5 trilyon liraya ulaştı.

BP-Garanti Bankası işbirliği

GARANTİ Bankası, Türkiye genelindeki 50 BP akaryakıt istasyonuna ATM kuracak. Konuya ilişkin protokol iki kuruluş arasında imzalandı. Garanti ATM'ler ağırlıklı olara büyük şehirlerde ve turistik bölgelerdeki BP akaryakıt istasyonlarında yer alacak. ATM kurulacak istasyon sayısının ikinci aşamada 100'e kadar çıkması hedefleniyor.

İstanbul'da bankacılık semineri

TÜRKİYE Bankalar Birliği ve Dünya Bankası işbirliğiyle düzenlenen ‘‘Bankacılık Sektöründe Risk Yönetimi’’ konulu seminer, 10-11 Şubat'ta İstanbul'da yapılacak. Dünya Bankası, Uluslararası Düzenleme Bankası (BIS) ve California Üniversitesi'nden konuşmacıların katılacağı seminerde, ticari bankalarda risk yönetim teknikleri, Value-at Risk ile risklerin ölçümü, kontrolü ve yönetimi, risk yönetiminin uluslararası boyutu ve Basle direktifleri açısından değerlendirilmesi gibi başlıca konularda tebliğler sunulacak.

Alkim halka açılıyor

KİMYA sektöründe 1948 yılından bu yana faaliyet gösteren Alkim Alkali Kimya A.Ş. halka açılıyor. İş Yatırım liderliğinde gerçekleştirilecek halka arzla ilgili şirketin 7.3 trilyon lira olan tamamı ödenmiş sermayesinin 8.6 trilyon liraya yükseltilmesi, ortakların rüçhan hakları kısıtlanarak sermaye artırımı yoluyla gerçekleştirilecek. Şirket bu fon sayesinde, Dead Sea Works firmasıyla yüzde 50-50 ortak 40 milyon dolarlık potasyum sülfat gübresi kompleksi kuracak.

HSCB’den televizyon bankacılığı

HSCB Bank, İngiltere'de dijital televizyon bankacılığını başlattı. Bu yeni hizmetle HSCB Bank müşterileri, televizyon aracılığıyla banka ve kredi kartı hesaplarını, ödemelerini ve tasarruf artışlarını kontrol edebilecek, fatura ödeyebilecek, havale işlemlerini yapabilecek. HSCB Bank İngiltere'nin Başkanı Bill Dalton, telefon bankacılığını on yıl önce başlatan HSCB Bank'ın televizyon bankacılığına da öncülük etmesinin şaşırtıcı bir gelişme olmadığını söyledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı