Kısa kısa...

Hürriyet Haber
26.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çukurovalı Otomotiv mağdurları adliyede

Bayrampaşa'da otomobil sahibi olma umuduyla Çukurovalı Otomotiv'e yaklaşık 5 trilyon lirasını kaptıran mağdurlar, Eyüp Adliyesi'ne gelerek suç duyurusunda bulundular. Mağdurlar, Türkiye'nin birçok ilinde şubeler açarak en az 3 bin kişiyi otomobil verme vaadiyle düzenlenen kampanyaya üye yaparak trilyonlarca lira topladıktan sonra kayıplara karışan şirket yöneticilerinin cezalandırılmasını talep ettiler. Eyüp Adliyesi'ne gelen otomobilzedeler ellerinde, 'Çukurovalı vurdu, bakanlık durdu', 'Kampanyalı dolandırıcılığa son', 'Otomobil dediler, paramızı yediler, 'Hayalimizi sömüren Çukurovalı çetesi cezalandırılısın' yazılı dövizlerle protestoda bulundular.

En büyük iç borçlanma bugün

Hazine, şimdiye kadarki en yüksek tutarlı iç borçlanma ihalesini bugün yapacak. Hazine, bugünkü ihalede, ortalamadan yapılacak satışlar dışında net 550 trilyon lira ile 700 trilyon lira arasında satış öngörüyor. Daha önce en büyük tutarlı borçlanma, net 544.6 trilyonla 1 Aralık 1998 tarihindeki tahvil ihalesinde gerçekleştirilmişti. Hazine, bugün yapacağı ihalede 147 gün vadeli bono satacak. Ocak ayı içinde daha önce 2 yıl, 13 ay ve 14 ay vadeli olmak üzere üç tahvil ihalesi yapılmıştı.

Robert Bosch-ECA ortaklığı bitti

Robert Bosch firması ile Elginkan Holding'in, Elbo Gaz Kontrol Cihazları Fabrikası'ndaki ortaklık sona erdi. Yapılan yazılı açıklamada, fabrikanın yüzde 50'sine sahip olan Elginkan Holding'in ECA hisseleri, Bosch şirketi Termoteknik tarafından satın alındı. Firmanın isminin Bosch Isı Cihazları Üretimi ve Ticareti olarak değiştirildiği belirtildi. Yeni yapılanma ile Bosch kuruluşu olan Termoteknik firmasının Türkiye'deki pozisyonunun daha da güçlendiği, önümüzdeki yıllarda fabrikanın üretim hatlarına ve satış kanallarına ilave yatırımların planlandığı kaydedildi.

GAP barajlarında rekor üretim

GAP bölgesindeki barajlar, elektrik üretiminde 1998'de ‘Altın Yıl’ yaşadı. Keban, Atatürk ve Karakaya barajlarında geçen yıl 25 milyar 905 milyon kilovatsaat elektrik üretilerek, rekor kırıldı. Bu 3 barajdan 1997 yılında 24 milyar 195 milyon kilovatsaat elektrik üretildiğini belirten yetkililer, ‘‘Yapımı devam eden ve planlanan barajların, termik santrallerin ve diğer enerji yatırımlarının kısa zamanda bitirilmesi gerekmektedir’’ dediler.

Petrol fiyatları yükselişe geçti

Uluslararası piyasalarda, dün petrol fiyatları yeniden yükselmeye başladı. Londra Borsası'nda Kuzey Denizi Brent türü petlün Mart ayı vadeli fiyatı dün 12 cent artarak 11.12 dolara, New York Borsası'nda da Batı Teksas türü petrolün fiyatı da 21 cent artarak 12.67 dolara yükseldi.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı