Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kısa kısa...

  Hürriyet Haber
  20 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ocak 1999 - 00:01

  Chagall'ın tablolarına 11 milyon dolar

  Ressam Marc Chagall'ın 40 yağlıboya tablosu bu ay içinde İsviçre'deki özel bir galeride 11 milyon dolar karşılığında satışa çıkarılacak. Solothurn'deki Kurt Schaer Galerisi tabloları doğrudan 1985 yılında ölen Chagall'ın malikanesinden satın almıştı. Bu 40 eserde ressamın dini semboller, Rus köyleri, sürüklenen aşıklar ve çiçek demetleri gibi geleneksel tasvirleri yer alıyor.

  Robert Bosch Vakfı ödülü Türk yazara

  Almanya'daki Robert Bosch Vakfı'nın Adalbert-von-Chamisso Edebiyat ödülü Emine Sevgi Özdamar'a verildi. Almanya'nın Sesi Radyosu'nun haberine göre, Stuttgart'ta yapılan açıklamada Türk kökenli Alman vatandaşı Emine Sevgi Özdamar'ın Robert Bosch Vakfı'nın bu yılki Adalbert-von-Chamisso edebiyat ödülüne layık görüldüğü bildirildi. Bosch Vakfı'nın teşvik ödülünü ise Köln doğumlu Selim Özdoğan'ın alması uygun bulundu. Özdamar'ın 20 bin mark tutarındaki büyük ödülü ile Özdoğan'ın teşvik ödülü 24 Şubat'ta verilecek.

  Depardieu yeniden sahnede

  Deneyimli Fransız aktör Gerard Depardieu, 13 yıl aradan sonra yeniden sahneye 'merhaba' dedi. Ünlü aktör, Theatre de Paris'de sahnelenen Jacques Attali'nin Le Portres de Ciel adlı oyununda rol alıyor.

  Uzun sayılabilecek bir aradan sonra tiyatroya dönen Depardieu, tiyatronun sinemadan çok farklı olduğunu söylüyor. ‘‘Sinema bir sanatsa, tiyatro kesinlikle bir zenaat . Ben de sahnedeki görevimi bir işçi gibi yapıyorum’’

  Depardieu, bu tiyatro deneyiminden oldukça memnun. Ünlü aktör sahnedeyken, kendisini kamera önünde olduğundan daha rahat hissettiğini söylüyor.

  Açık Sahne'de caz konserleri

  Tünel'deki Açık Sahne, salı akşamları cazseverlere ücretsiz konserler sunuyor. Trompette Şenova Ülker, piyanoda Kent Mete, basta Ruli Karaca'dan oluşan üçlü, her salı verecekleri konserlerde caz müziğinin eski ve yeni örneklerini seslendirecekler. Konser programları ile ilgili ayrıntılı bilgi 243 13 14 numaralı telefondan edinilebilir.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı