Kısa kısa...

Hürriyet Haber
18.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

TÖBANK Sandığı SSK'ya devredildi

Öğretmenler Bankası (TÖBANK) Emekli Sandığı ve Sosyal Yardım Sandığı Vakfı'nın mal varlığı, Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne devredildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün konuyla ilgili duyurusu, dünkü Resmi Gazete'de yayınlandı. Türkiye Öğretmenler Bankası T.A.Ş. Emekli Sandığı ve Sosyal Yardım Sandığı Vakfı'nın mal varlığı, daha evvel Vakıflar Genel Müdürlüğü merkezi sicilinde bulunuyordu. İlanda, mal varlığının SSK'ya devrinin, Ankara 29. Asliye Hukuk Mahkemesi ile Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi'nin kararları ile uygun görüldüğü belirtildi.

Türk Siemens'e yeni genel müdür

Uluslararası Pirelli Grubu'nun, Siemens'in dünya çapındaki enerji kabloları bölümünü satın alması süreci tamamlandı. Böylece Pirelli, kablo sektöründe dünya lideri oldu. Bu kapsam içinde, Türk Siemens Kablo ve Elektrik Sanayii A.Ş.'de yönetim Pirelli'ye geçti. Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Bülent Eczacıbaşı, yardımcılığına G. Morchio ve Murahhas Üyeliğe Nazmi Akduman seçildi. 1972 yılından bu yana Türk Pirelli Lastikleri A.Ş.'de çeşitli kademelerde yönetici olarak bulunan Akduman, 1984'den beri Mali ve İdari İşler Direktörlüğü görevini yürütüyordu.

Iridium telefonu şubatta geliyor

Uzaya gönderilen 66 uydusuyla cep telefonlarında kapsama alanı sorununu ortadan kaldıracak Iridium sisteminin, şubat ayında Türkiye'de hizmete gireceği bildirildi. Iridium Türkiye Müdürü Erkan Tezcanlı, cep telefonlarında kapsama alanı sorununu tüm dünyada ortadan kaldıracak sistemin 1 Kasım 1998'de diğer ülkelerde hizmete girdiğini anımsattı. Iridim uydu telefonlarının abonelere tahmini olarak 3200-3500 dolar arasında bir bedele malolacağını ifade eden Tezcanlı, dünya genelinde konuşma fiyatlarının ülke içinde dakikada 3,5 dolar, ülke dışı görüşmelerde de dakikada 5 ya da 7-8 dolar olduğunu söyledi.

İtalya krizi İspanya'ya yaradı

Türk işadamları, İtalya ile bölücü örgüt başı Abdullah Öcalan nedeniyle yaşanan kriz sonrasında, İtalya pazarına alternatif olarak gösterilen İspanya'ya yönelik ticari faaliyetlerini artırmaya başladılar. Türkiye ve İspanya arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacı çerçevesinde gerçekleştirilecek ‘‘Türk İhraç Ürünleri Fuarı''na, Türk firmalarının ilgisi her geçen gün artıyor. 15-18 Mart tarihleri arasında Barcelona'da düzenlenecek fuara katılmak için bugüne kadar 100'ü aşkın firma başvuruda bulundu.

Kaptan Cook'un ağacından krem

Arko Krem, Avusturalya'nın tropikal kıyılarında bulunan ve Kaptan Cook tarafından (Tea Tree) çay ağacı diye adlandırılan bitkinin yağını içeren losyon ve kremleri piyasaya çıkarttı. Arko kozmetiklerden sorumlu Pazarlama Müdürü Nagehan Toprakdere, cildi nemlendirirken diğer yandan da bakterilere karşı koruma sağladığı belirtilen kremle ilgili olarak, ‘‘Tea Tree adı verilen ağaçtan elde edilen madde, bilim çevrelerince en güçlü doğal antiseptik madde olarak kabul ediliyor. Yeni ürünlerimize bu maddeyi kattık. Bu maddedeki trioksan, bakterinin deri altında üremesini engelleyerek cildin üzerinde bir direnç alanı oluşmasına katkıda bulunuyor. Bu maddenin etkisi de 8-9 saat sürüyor' dedi.

Bolu Tüneli'ne katkı maddesi

Bolu Tüneli inşaatını gerçekleştiren İtalyan Astaldi ve Bayındır İnşaat, tünelde kullanılan katkı maddeleri ve makine ekipmanını Alman SKW-MBT'nin Türkiye ayağı Yapkim A.Ş.'den sağlayacak. Yapkim A.Ş. çift taraflı 3 km'lik güzergahtan oluşan Bolu Tüneli'nde 6.5 milyon marklık bir çalışma gerçekleştirecek. Tünel'in, Meyco Sa- Rhebuild 716 adlı beton katkı maddelerini ve bunların kullanımındaki makineleri sağlayacak Yapkim, 1998 yılını geçen yıla oranla yüzde 28'lik büyüme ile tamamladı. 1999 yılında kuracağı kendi fabrikasında üretime hazırlanan şirket, 35 bin ton üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyor.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı