"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Kışa girerken bağışıklık sisteminizi güçlendirin

Bağışıklık sisteminiz, milyonlarca hücrenin ve kimyasalın bir araya gelerek oluşturduğu olağanüstü bir organizasyondur. Güçlü bir bağışıklık sistemi, vücudunuzun enfeksiyon hastalıklarından korunmasında, virüs, bakteri, mantar ve parazitlerle savaşmasında en önemli gücüdür.

BAĞIŞIKLIK sisteminiz, yaşlandıkça maalesef zayıflamaktadır. Bağışıklığın zayıflaması sadece enfeksiyonlara karşı bir yatkınlık oluşturmaz. Değişik organ-doku kanserleri ve pek çok romatizmal hastalık, zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa daha kolay ortaya çıkar. Bir bakıma bağışıklık sistemi, çok önemli bir yaşlılık savaşçısıdır. Vücudunuzu sürekli olarak tarıyan, bedeninize dışarıdan giren veya bedeninizin yanlışlıkla ürettiği her şeyi süratle tanıyan, yok eden ve uzaklaştıran bu olağanüstü organizasyonu daha güçlü hale getirebilirsiniz.

Eğer yeterince uyuyor, dinleniyorsanız, stresinizi en az seviyeye indirebiliyor, sigara ve alkol kullanmıyor, egzersiz alışkanlığınızı hep sürdürüyorsanız şanslısınız. Bütün bu olumlu davranışlarınıza doğru beslenme alışkanlıklarını da eklerseniz işiniz daha da kolaylaşır.

Beslenme listenizde Beta-karoten ve A vitaminine yer ayırın: Yeterli miktarda A vitamini, vücuda dışarıdan gelen istilacıların geçebileceği tüm yüzeyleri (cilt ve mukozalar) güçlendirmekte, beyaz kan hücresi aktivitesini arttırmakta, kansere karşı güçlü bir koruma sağlamaktadır. Vücutta A vitaminine dönüşen beta-karoten hem bağışıklık sisteminizi güçlendirmekte, hem de serbest radikallerle savaşmaktadır. Havuç, ıspanak, brokoli, pırasa ihtiyacınız olan A vitaminini bol bol ihtiva eden besinlerdir.

C vitamini ile savunmanızı güçlendirin: C vitamini bağışıklık sisteminin baş oyuncusudur. Portakal, limon, greyfurt, brokoli, kırmızı biber yararlanabileceğiniz güçlü C vitamini kaynaklarıdır.

B6 vitaminini unutmayın: Bu vitamin güçlü bir bağışıklık sisteminin vazgeçilmezidir. Fındık, fıstık, ceviz, ayçiçeği tohumu, tavuk ve balıkta bu vitamini bolca bulabilirsiniz.

D ve E vitaminlerini ihmal etmeyin: Bu vitaminler bağışıklığınızı güçlendirir ve geliştirir. E vitamini ayrıca antioksidan olarak da değerlidir. Ceviz, fındık, ayçiçeği çekirdeği ve diğer tohumlarda, yağlarda, tahıllarda bol miktarda E vitamini bulunmaktadır. D vitamini kaynağı olarak süt, peynir ve balık ilk akla gelenlerdir.

Minerallerden faydalanın: Güçlü bir bağışıklık sistemi için besinlerle daha çok demir, magnezyum, selenyum almaya özen göstermelisiniz. Çinkoyu ise asla unutmamalısınız. Demiri koyu yeşil yapraklı sebzelerden, kırmızı et, tavuk, kuru kayısı ve kuru üzümden; magnezyumu tam tahıllardan, sebzelerden, süt ve deniz ürünlerinden; selenyumu balık ve diğer deniz ürünleri ile tahıllardan; çinkoyu yumurta, süt, et, tahıl ve deniz ürünlerinden temin edebilirsiniz.

Proteini arttırın, yağı azaltın: Daha fazla protein ve daha az yağ kullanımı bağışıklık sistemimizin dostudur. Aşırı yağ kullanımı bağışıklık sistemini baskılamaktadır. Özellikle hayvansal yağları iyice azaltmaya, margarinleri kullanmamaya, bitkisel dikkatli tüketmeye özen göstermelisiniz.
X