"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Kış sabahlarımın vazgeçilmezi

Sabahları, özellikle de soğuk kış sabahları çorba içme keyfini yaşadınız mı hiç?

Kimi kış sabahları içimde çorba içme isteğiyle uyanır ve akşamdan kalan çorba tenceresini ocağa koymakla başlarım sabaha. Bazılarınıza tuhaf gelebilir sabah çorba içme adeti. Ama aslında pek çok köyde hâlâ geçerlidir bu gelenek.
Balkanlar’dan Türkiye’ye göçmüş olan köylü kesim de pek sever sabah çorbasını. Bu iki örnekten yola çıkarak sanmayın ki, sadece Türkiye’de sabahları çorba içiliyor. Fransa’nın bazı yerlerinde de insanların sabah kahvaltısı yerine çorba içtiklerini görmüştüm. Tekrar ülkemize dönüp sabahları kimlerin çorba içtiğine bakacak olursak, köylülerin çoğunlukta olduğunu görürüz. Çünkü çorba bereketli bir yiyecektir. Biraz su ve içine koyacağınız bir tek malzemeyle çok lezzetli çorbalar yapabilirsiniz.
şimdiye kadar hiç yapmadıysanız, deneyin derim bu soğuk günlerde sabah çorbası içmeyi.

Mıklama (Çorum)

Ispanakları ayıklayıp yıkayın. Süzdürerek ince ince doğrayın. soğanı yemeklik incecik doğrayın. çemenlerini ayıkladıktan sonra pastırmaları küçük kareler biçiminde doğrayın. Yağı tavada eritin.
Yağ kızınca soğanları içine biraz yumuşayıncaya kadar kavurun. Pastırmaları katıp 3 dakika soğanlarla birlikte kızartın. Kavrulmuş soğan ve pastırmalara ıspanağı ekleyin.
Kapağını kapatıp ıspanakları suyunu verinceye kadar orta ateşte pişirin. Kapağı kaldırıp tuzu ve karabiberleri serpin. Suyunu çekinceye kadar yaklaşık 3-4 dakika kavurun. Ispanağın ortasında kaşığın tersi ile 5 yuva açın. Bu yuvalara yumurtaları kırın.
Yumurtaları beyazı katılaşıp sarısı hafif sulu kıvama gelinceye kadar pişirin. Ateşten alıp sıcak servis yapın.

Malzeme listesi

* 750 gr ıspanak
* 2 adet orta boy kuru soğan
* varsa 150 gr pastırma
* 25-30 gr tereyağı
* 1 çay kaşığı tuz, karabiber
* 5 adet yumurta

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI