Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Kış Oyunları'nı unutmayalım"

Erzurum'da, geçtiğimiz yıl düzenlenen 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın başladığı gün olan 26 Ocak tarihinde, “Anadolu'nun Zirvesinde Kar Esintileri” isimli festival düzenlenecek.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, festival için belirlenen günün çok önemli olduğunu belirterek, “Biz istiyoruz ki; Erzurum için milat olan 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nı unutmayalım. Bu nedenle festivalimizin ilk gününü 26 Ocak tarihine denk getirdik” dedi.
 
“Erzurum'a böyle bir festival yakışır” diyen Vali Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Erzurum'un bu anlamda ciddi bir festivali ne yazık ki yok. Bu festival kentimize yakışır diye düşünüyoruz. Festivalimizin dört önemli ayağı bulunmakta. Bunlar sanatsal, kültürel, kış sporları ve kış turizmidir. Söz konusu alanlarda farklı, güzel etkinlikler düzenlemeyi planlıyoruz. Muhtemelen 3 gün sürecek olan festivalimizin süresini önümüzdeki yıllarda daha da uzatabiliriz. Önümüzdeki günlerde festivalin programı netleşecek. Asıl önemli olan ise festivalimizin düzenleneceği tarihtir. Bu nedenle oyunların başlangıç tarihi olan 26 Ocak'ta, festival düzenlemeye karar verdik.”

Öztürk son olarak, söz konusu festivalin Erzurum'un kültürel faaliyetleri arasındaki yerini alacağını belirterek, “İnşallah festivalin ikincisi ve üçüncüsü de düzenlenecek. Daha güzel ve coşkulu bir şekilde önümüzdeki yıllarda da kutlanacak” diye konuştu.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Çintımar

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fatih Çintımar ise, geçtiğimiz yıl Erzurum'da gerçekleştirilen, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nın büyük ilgiyle izlendiğini ve başarılı bir organizasyonu Türkiye'nin yüzünün akıyla tamamladığını belirterek, bu yıl oyunların başladığı günü bir festivalle kutlayacaklarını söyledi.

“Bu yıl ilkini düzenleyeceğimiz festivali geleneksel hale getireceğiz” diyen Çintımar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Erzurum'da geçen yıl düzenlenen 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları kentimizin çehresini değiştirdi. Oyunlar vesilesiyle Erzurum birçok spor tesisine sahip oldu. Artık farklı birçok organizasyona da ev sahipliği yapmaya hazırlanıyoruz. Örneğin haftasonu kayakla atlamada başka bir uluslararası organizasyon yapılacak. Biz de istedik ki Erzurum için önemli bir tarih olan 26 Ocak günü hep hatırlansın. Güzel bir festivalle bu günü hep hatırlayalım. Festivalimiz Erzurum Valiliği koordinesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu tarafından ortaklaşa düzenlenecek. Valimiz Sebahattin Öztürk de bize her türlü imkanı sağlamakta.”

Fotoğraf yarışması düzenlenecek

Çintımar, 26-27-28 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek olan festival etkinliklerinde, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda çekilen fotoğrafları kapsayan bir fotoğraf yarışması düzenlemeyi planladıklarını söyledi.

Yarışmanın son başvuru tarihinin 15 Ocak olarak planlandığını ifade eden Çintımar, “Yarışmada jürinin beğeneceği fotoğrafları bir sergide toplayacağız. Ayrıca bastıracağımız kataloglarda da bu fotoğrafları kullanacağız” diye konuştu.

Çintımar söz konusu yarışmada seçilecek eserlerin festival günlerinde Yakutiye Medresesi etrafında sergilenmesinin de planlandığını ifade etti.
Festival etkinlikleri kapsamında ayrıca, okullararası resim ve kompozisyon yarışması ile kar voleybolu maçları, konserler ve çeşitli farklı etkinlikler düzenleneceğini bildiren Çintımar, “Festivalimizin hazırlıkları devam ediyor. Aksilik yaşanmaması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz” diye konuştu.

Gürcistan Buz Hokeyi Milli Takımı ile gösteri maçı yapılacak

Çintımar, yine festival kapsamında Gürcistan Buz Hokeyi Milli Takımının Erzurum'a geleceğini belirterek, Erzurum Gençlik Spor Kulübü ile özel bir maç yapacağını söyledi.
Şu anda Erzurum'da 20 Yaş Altı Buz Hokeyi Milli Takımının da kampta olduğunu anımsatan Çintımar, festival döneminde de 200'ün üzerinde buz hokeyi sporcusunun Erzurum'da olacağını ifade etti.
Çintımar son olarak, festivale Erzurum'daki tüm sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşların katılarak, destek olmalarını beklediklerini sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz