ANKARA HABERLERİ

Kış gelmeden çilesi geldi

Oğuz DEMİR
19.08.2015 - 15:36Son Güncelleme :

Başkentgaz, kirada oturan Ankaralılara tebligat göndererek, 5 gün içinde doğalgaz aboneliklerini kendi üzerine almalarını, aksi halde ‘usulsüz kullanım’ gerekçesiyle gazı keseceğini duyurdu. Ancak şubeye giden vatandaş, uzun kuyruklar, uzun işlemler ve ev-şube arası iki kez git-gel durumu ile karşılaşınca isyan etti: “BU İŞLEMLER İÇİN 5 GÜN BİLE YETMEZ, RESMEN ÇİLE ÇEKİYORUZ.”

Oğuz DEMİR

Başkentgaz, Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin 53’üncü maddesini gerekçe göstererek, ‘kiracıların abonelikleri kendi adına alması’ uygulamasını hayata geçirdi.
Başkentgaz, kiracının daha önce aynı adreste bulunan müşteri adına doğalgaz kullanılmasının ‘usulsüz kullanım’ olduğunun altını çizerek, konuyla ilgili 5 gün içinde abonelikleri kendi adlarına almalarını, aksi taktirde işlem yapmayanların gazının kesileceği yönünde evlere tebligat ve cep telefonlarına mesaj gönderdi.
Kendisine tebligat ve mesaj gelen vatandaşlar, abonelikleri üzerine almak amacıyla ilçelerindeki Başkentgaz şubelerine gitti. Şubelerde uzun kuyruklar oluşurken, uzun süren işlemler ise vatandaşları isyan ettirdi.
Şubelerde çalışan görevli sayısının yetersiz olduğunu kaydeden vatandaşlar, hem sıra beklediklerini, hem de abonelikleri üzerine almak için ev-şube arasında en az iki kere gidip gelmek zorunda kaldıklarını söyledi.
Aboneliği üzerine almak için Keçiören Başkentgaz Şubesi’ne gittiğini aktaran Ömer Işık isimli vatandaş, işlemlerin çok uzun ve zahmetli olduğunu aktararak şunları söyledi:

KUYRUKTA 200 KİŞİ VAR

“Şubede iki çalışan ve kuyrukta 200 kişi var. Bir işlem en az 10 dakika sürüyor ve kimlik fotokopisi, tapu veya kira kontratı, kaymakamlıktan oturma bilgisi raporu, zorunlu deprem sigortası kağıdının fotokopisi, görevlinin verdiği tutanak istiyorlar. Bu evrakları verince bir kart veriyorlar, bu kartı eve gidip sayaca takıp okutup sayaçtaki gazı aktarılıyor. Tekrar şubeye gidip ikinci kez aboneliği onaylatmak için sıraya girilmesi gerekiyor. Sırası bir dert, iki kere gidip gelmesi ayrı bir dert.”

İŞLEMLER YAVAŞ İLERLİYOR

Kendilerine tebligat ulaşan Mamaklılar da aboneliği üzerine almak için Başkentgaz’ın Mamak Şubesi’ne gitti. Şubede iki personelin bulunmasından dolayı yoğunluk oluştu, vatandaşlar tepki gösterdi. Sabah erken saatlerde şubenin önüne gidip, kapıya asılı olan listeye isimlerini yazdırarak sıraya girdiklerini anlatan vatandaşlar, günlerdir işlemlerin çok yavaş ilerlediğini savundu.

SAYAÇTAKİNİ KULLANAMIYORUM

Kendi adına abone olmadan önce sayaçta bulunan gazı, abone olduktan sonra kullanamadığını ifade eden bir başka vatandaş ise, “Aboneliğimi üzerime almam için verdikleri karta sayacımdaki gazı yükledim. Fakat bu gazı ikinci kez gaz yüklemesi yapana kadar kullanamayacağım. Bu nasıl saçma bir uygulama. Benden iki kez gaz yükletmem isteniyor fakat var olan gazı kullanamıyorum” diyerek tepkisini dile getiriyor.

‘GAZ ARZINIZ DURDURULACAKTIR’

Başkentgaz’ın vatandaşa yaptığı tebligatta şu ifadeler yer alıyor:
“Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin 53’üncü maddesinin 1’inci fıkrasının c bendine göre, ‘Müşterinin kendi adına sözleşme yapmadan daha önce aynı adreste bulunan müşteri adına doğalgaz kullanılması’ usulsüz kullanım olup, çeşitli yaptırımlara tabidir. Adınıza yapılmış bir sözleşme ile doğalgaz kullanmadığınızdan 5 gün içerisinde kendi adınıza doğalgaz kullanım sözleşmesi yapmanız gerekmektedir. Aksi halde usulsüz kullanım işlemi yapılacak ve gaz arzınız durdurulacaktır. Belirtilen süre içinde şirketimize başvurmanız hususunu saygılarımızla rica ederiz.”

AMAÇ MAĞDURİYETE YOL AÇMAMAK

Başkentgaz Ticari Direktörü Ahmet Yetik ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Ülkemizde ön ödemeli sayaçların en yaygın kullanıldığı ilk ve tek şehir Ankara’dır. Bu sayaçların kartlı olması ve kiracı değişimlerinde yeni kullanıcıların kendi adlarına doğalgaz kullanım sözleşmesi imzalamadan sayaç kartını teslim alarak gaz kullanımına devam etmeleri, hem doğalgaz piyasası mevzuatına aykırılık oluşturmakta hem de kullanımdan kaynaklanan borçların ilk abone üzerinden takip edilmesi nedeniyle ilgisi olmayan kişilerin mağduriyetine yol açabilmektedir. Şirketimiz, müşterilerimizin mağduriyetine yol açmamak için, bütün müşterilerine başkası adına gaz kullanıyorlar ise kendi adlarına abonelik yaptırmaları gerektiği konusunda bildirimde bulunmuştur. Şirketimiz, kendi lehlerine olan bu uygulamaya müşterilerimizin de anlayış göstererek gerekli katkıyı yapacaklarına inanmaktadır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kış gelmeden çilesi geldi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:51
 • Guneş
  07:35
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:35
 • Yatsı
  19:08
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı