Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kış aylarında daha çok hastalanıyor olmamızın üşümemizle ilgisi var mı?

  Hürriyet Haber
  29 Nisan 2016 - 16:05Son Güncelleme : 23 Mayıs 2016 - 17:22

  Kış aylarında daha çok hastalanıyor olmamızın üşümemizle ilgisi var mı? Yoksa düşünülenin aksine üşümediğimiz ortamlarda hastalığa yakalanma riski daha mı fazladır? işte cevabı..

  Aslında soğuk algınlığı gibi kış aylarına özgü bazı hastalıklar, havanın sıcak ya da soğuk olmasıyla değil, maruz kaldığımız mikroplarla ilgili. Yazın, güneşten bize ulaşan morötesi ışınlar mikropları öldürüyor. Ayrıca kapalı bile olsa genellikle sürekli havalanan ortamlarda veya açık alanlarda daha çok vakit geçiriyoruz.

  Yazdan farklı olarak, kış aylarında kapalı ortamlarda diğer insanlarla daha çok iç içeyiz. Bu ortamlarda mikropların havaya hızla yayılmasının başlıca sebebi, yeterince havalandırılmıyor olmaları. Böyle olunca, öksürük ve hapşırıkla başkaları tarafından da solunan havayı mikroplarla doldurmuş oluyoruz. Özellikle hapşırıkla esnasında ağzımızdan çıkan havanın hızının saatte 176 kilometreye ulaştığı oluyor. Yani mikropların havaya çok büyük bir hızla yayıldıklarını söyleyebiliriz.

  Aynı zamanda tenimize de yapışan bu mikropları genelde kapı kolları ve elektrikdüğmeleri gibi herkesin sıklıkla dokunduğu yerlere de bulaştırmış oluyoruz. Temizlenmediği takdirde saatlerce, hatta bazen günlerce yaşayabilen mikroplar, hastalıkların kış aylarında artmasına sebep oluyor. Her 4 soğuk algınlığı vakasından 2 tanesine, tıp dünyasının çok yakından tanıdığı 4 virüsten biri neden oluyor. Bu virüsler, solunum yolları hücrelerinde enfeksiyonlara yol açıyorlar. Uzmanlar, virüslerden kaynaklanan 250 farklı soğuk algınlığı tipi olduğunu belirtiyorlar. Soğuk algınlıklarının geri kalan yüzde ellisi ise, henüz bilinmeyen ve tanımlanmayan virüsler oluşturuyor. İşte bu nedenle, hiç kimse bu hastalığa karşı oluşturulmuş bir bağışıklık sisteminden söz edemiyor.

   tarafından hazırlanmıştır.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı