BİTLİS HABERLERİ

Kış Aylarında Çocuk Hastalıklarına Dikkat

IHA
28.10.2015 - 14:37Son Güncelleme :

KIŞ AYLARINDA ÇOCUK HASTALIKLARINA DİKKAT

IHA

Bitlis Devlet Hastanesinde görev yapan çocuk doktoru Ayhan Demir, sonbahar kış aylarında sık görülen ve salgınlarla seyreden gribal enfeksiyonların çocuklar ve halk sağlığı açısından önem arz ettiğini söyledi.
Dr. Demir, bu mevsimlerde genelde tüm toplumu ilgilendiren gribal hastalıkların özellikle küçük çocuklarda daha da fazla olduğunu belirtti. Grip olan insanların bu hastalığı başkalarına bulaştırmamak için evinde birkaç gün mutlaka istirahat etmesi gerektiğini ifade eden Demir, zorunlu olmadıkça toplu yerlerde bulunmamalı ve toplu taşıma araçlarına binilmemesi gerektiğinin de sözlerine ekledi. Grip mikrobunun en çok solunum soluyla geçebileceği gibi hasta kişinin salgılarıyla kirlenmiş olan eşyalarından da geçebileceğini söyleyen Dr. Ayhan Demir, “Hasta kişinin eşyalarını kullanmaktan kaçınmalıdır. Özellikle yaşlı kimseler, bebekler, kalp ve damar hastalığı olanlar, astım, KOAH, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği ve kronik hastalığı olanlar gripten en çabuk etkilenen kişilerdir. El temizliği hastalıklardan korunmanın en önemli yollarından birisidir. Özellikle hasta kişilerin ellerinden kapı kolu, umuma açık eşyalar, el ile dokunulan her şeyden mikropları ellerimizle alırız. Gün içerisinde ellerin yıkanması bu açıdan çok önemlidir” dedi.
"BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ KUVVETLENDİRİN"
Grip olmamak için yapılması gereken en doğru davranışın vücudun bağışıklık sistemini güçlenmesi olduğunu belirten Dr. Ayhan Demir, “Sebze ve meyveler, süt ve süt ürünleri, yumurta ve balık yeteri miktarda yenmelidir. Bol miktarda sıcak bitki çayları tüketin. Bunlara örnek vermek gerekirse, ıhlamur, ada çayı, limon çayını sayabiliriz. D vitamini vücudun bağışıklığı sistemi için gerekli olan bir vitamindir. Süt, peynir, yoğurt, balık ve mantar başlıca D vitamini taşıyan besinlerdir. Yalnız D vitaminin vücutta aktif hale geçmesi için güneş ışınına gerek vardır. Kış aylarında güneş ışınları fazla olmadığından kişiler daha sık hasta olurlar. Ayrıca C vitamini yeterli miktarda sebze ve meyvelerden alabilirsiniz. Stresi hayatımızdan çıkartamayız ama onu kontrol altına alırsak bağışıklık sistemimizi de korumuş oluruz. Stres bağışıklık sistemini zayıflatır. Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlık gribin en iyi dostlarıdır. Bunun için bu kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Gribe yakalandığınız zaman bunu geçirmek için özel bir ilaç yoktur. Antibiyotik size fayda yerine zarar verecektir. Bunun yerine beslenmesine özen göstermeniz daha iyi olacaktır” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Kış Aylarında Çocuk Hastalıklarına Dikkat hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Ekim 2015 tarihinde saat 14 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kış Aylarında Çocuk Hastalıklarına Dikkat haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı