TRABZON HABERLERİ

"Kış aylarında bilinçsiz yemleme, yaban hayatına zarar veriyor"

AA / Zafer Sel
21 Ocak 2015 - 11:31Son Güncelleme : 21 Ocak 2015 - 11:32

- KTÜ Yaban Hayatı ve Ekolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Başkaya: - "Bilinçli bir şekilde, profesyonelce yapılmayan kış yemlemesi, hayvanlara yarardan çok zarar getirmektedir"

YEREL HABERLER TRABZON

AA / Zafer Sel

TRABZON (AA) - ZAFER SEL - Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Yaban Hayatı ve Ekolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şağdan Başkaya, kış aylarında yaban hayvanlarına yönelik yapılan bilinçsiz ve aşırı yemleme çalışmalarının hayvanlara zarar verdiğini söyledi.

Başkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşırı kış şartlarının yaşandığı bu günlerde kamu, sivil toplum kuruluşları ve hayvanseverlerin özellikle kuş ve memeli yaban hayvanlarını beslemek için yoğun bir çaba sarf ettiğini anlattı.

Osmanlı döneminde, kışın yaban hayvanlarının hayatta kalmasını sağlamak için vakıflar kurulduğunu anlatan Başkaya, okul bahçeleri, cami avluları, şehir parkları ve evlerin bahçelerine kuşlar için yemlik ve suluklar konulduğunu ifade etti.

Bugün, bu uygulamaların tekrar hatırlanmaya başlanmasının sevindirici olduğuna dikkati çeken Başkaya, "Ancak bilinmelidir ki, bilinçli bir şekilde, profesyonelce yapılmayan kış yemlemesi hayvanlara yarardan çok daha fazla zarar getirmektedir" dedi.

Başkaya, bugünlerde kış şartlarının yoğun yaşandığı alanlarda mısır, buğday, sakatat, ot, saman, yonca, pazar ve yemek artığı gibi değişik materyallerden oluşan tonlarca besin maddesinin gelişigüzel bir şekilde doğaya bırakıldığını belirtti.

"Yaban hayvanlarını beslerken öldürmeyelim" diyen Başkaya, "Kış yemlemesinde dikkat edilecek hususların başında, yemleme zamanı, yemin veriliş şekli, yemleme yeri, yem miktarı ve yemin niteliği gelmektedir. Özellikle memeli türlerde, bir kereye mahsus yapılan yemlemeler hayvanların yemi istenen düzeyde yemesine ve sindirmesine yetmeyebilmektedir. Birçok tür, doğal beslenmesinin yanında suni besinleri ancak birkaç hafta içinde istenen düzeyde alabilmektedir" ifadesini kullandı.

- "İsraf düzeyinde yemleme yapılıyor"

Prof. Dr. Başkaya, kış yemlemesine dikkat edilmesi gerektiğini anlatarak, bunun, yaban hayvanlarında hastalıkların yayılması, yırtıcıların yemleme yerlerinde yoğunlaşması, beslenen türlerin evcilleşmesi ve öğrendikleri beslenme alanlarını sürekli ziyaret ederek o civardan ayrılmamaları gibi sorunlara da yol açabildiğini vurguladı.

Kış yemlemesinin bilinçli bir şekilde ve tadında bırakılacak bir şekilde yapılması gerektiğini belirten Başkaya, "Bugünlerde israf düzeyinde yemleme yapıldığı, aynı ve kolay ulaşılabilen alanlara uygunsuz besinler atıldığı görülmektedir. Pazar artıkları, yemek artıkları gibi insan yapımı besinlerin çoğu hayvanlar için doğrudan alışık olmadıkları birçok hastalık etmeni taşırken, alışkın olmadıkları besinler nedeniyle hayvanlarda sindirim açısından da sorunlara yol açmaktadırlar" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden "Kış aylarında bilinçsiz yemleme, yaban hayatına zarar veriyor" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 11 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Kış aylarında bilinçsiz yemleme, yaban hayatına zarar veriyor" haberi güncellenecektir.

  TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   03:38
  • Guneş
   05:29
  • Öğle
   12:36
  • İkindi
   16:22
  • Akşam
   19:20
  • Yatsı
   20:57
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı