"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Kirvelik nedeniyle evlenemiyoruz

Güzin Abla

<ı>Kadersiz /

Sevgili Güzin Abla, 21 yaşında bir genç kızım. Bu yaşıma kadar hiç yüzüm gülmedi. Sıvaslıyım, aynı yöreden bir genci seviyorum. O da beni seviyor. Ancak o memlekette, ben buradayım. Yazdan yaza gidiyorum, kışın o geliyor. Beraberliğimiz uzun yıllardır bu şekilde sürüyor. İlişkimizi sadece onun kardeşleri biliyor. Ailem bilmiyor. Evlenmeyi düşünüyoruz ama, yakınlarımız bunun mümkün olamayacağını söylüyor. Geleneklerimize aykırıymış. Ailelerimiz arasında kirvelik var. Onun ailesine söyledik, karşı çıktılar. Aileme çıtlattık, sözünü bile etmek istemediler. Ondan başkasıyla evlenmek istemiyorum. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bir de size danışalım dedik.

Sevgili Kızım, sevenlere keşke yardımcı olabilseydim. Dünyanın en mutlu insanı olurdum. Ancak ne yazık ki, gücüm aileleri razı etmeye pek yetmiyor. Bildiğim kadarıyla kirve, sünnet sırasında oğlan çocuğunu tutan, maddi destek veren, ona ailesi kadar yakın biridir. Eğer akrabası değilse, aralarında kan bağı yoktur. Genellikle yakın akrabalar arasında, evliliğe karşı çıkılmasının tek nedeni, sağlık sorunlarıdır. Çünkü bilimsel olarak yakın akraba evliliklerinde kan bağı olduğundan aynı kanı taşıyan insanların evlenmesi tıbben sakıncalıdır. Sizin geleneklerinizin neye dayandığını bilmiyorum ama, eğer bu gençle aranızda kan bağı yoksa, yani yakın akraba çocukları değilseniz, büyüklerden birinin sizden birinin kirvesi olmasının evlenmenize engel bir yanı olmasa gerek. Neyse ki, bazı geçmişe uzanan geleneklerin artık pek önemi kalmadığını, modern çağda, hiçbir bilimsel yanı olamayan bu tür inançların artık modasının geçtiğini görüyorum. Zaman zaman işte böyle tek tük sorunlar çıksa da, siz gençler, ailelerinizi bilgi ve eğitim olarak aştığınız için, bu gibi sorunları kökünden halletmeyi başarabilirsiniz.

X