KIRŞEHİR HABERLERİ

Kırşehir'den kısa kısa

AA / Tuğba Yardımcı Mısır
31 Aralık 2014 - 17:59Son Güncelleme : 31 Aralık 2014 - 17:59

- AHİKA Kalkınma Kurulu Toplantısı, Vali Şentürk başkanlığında yapıldı

AA / Tuğba Yardımcı Mısır

KIRŞEHİR (AA) - Ahiler Kalkınma Ajansı'nın (AHİKA) 11. Kalkınma Kurulu Toplantısı, Vali Necati Şentürk başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bir otelde Şentürk başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya AHİKA Genel Sekreteri Mehmet Fatih Yıldız, ilgili kurum müdürleri ve kurul üyeleri katıldı.

Şentürk, toplantıda yaptığı konuşmada, kurulun önemli görevlerinden birinin de yerel aktörler arasındaki iş birliğini sağlamak olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Kurulun temel vazifesi sorunları yerinde görerek çözüm üretmek ve bölgesel potansiyeli harekete geçirerek AHİKA'yı yönlendirmektir. Bir ili kalkındırmak için ilin potansiyelini çok iyi tespit etmek lazım. Bir il hangi konuda ileri seviyedeyse o konuda desteklemek lazım. Her il mutlaka kendi önceliklerinin potansiyeline göre değerlendirilmelidir. Projelerin merkezinde insan olmalıdır. İnsan odaklı bir kalkınma gerçekleştirilmelidir. Sosyal kalkınma olmadan ekonomik kalkınmayı sağlayamayız. Ülke olarak sanayileşmek, medenileşmek ve daha üretken olmak zorundayız. 2015 yılının AHİKA tarafından enerji yılı seçilmesi bu konuya daha da değer katıyor. Bu kapsamda TR71 bölgesinde yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz gerekiyor."

Öte yandan, Vali Şentürk'ün Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile Kırşehir Ticaret Müdürlüğü'nü de ziyaret ettiği belirtildi.

Şentürk'ün Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan ile Ticaret İl Müdür Vekili İsmail Duman'dan brifing aldığı kaydedildi.

- "Aile ve Dini Rehberlik Bürolarının Tanıtımı" konferansı

Kırşehir'de "Aile ve Dini Rehberlik Bürolarının Tanıtımı" konferansı düzenlendi.

İl Müftülüğünden yapılan yazılı açıklamada, şehirde görevli kadın Kur'an kursu öğreticileriyle bu kurslara devam edenlere yönelik düzenlenen konferansa, Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut'un konuşmacı olarak katıldığı belirtildi.

Açıklamada, Akbulut'un şu ifadelerine yer verildi:

"Aile, toplumun özünü oluşturur. Aile sağlamsa toplum yücelir, büyür. Evliliklerin kısa sürmesi veya evliliklerde yaşanan problemler, evliliğin temelindeki yanlışlıklardan kaynaklanır. Ekonomik kaygılar nedeniyle yapılan evliliklerde denklik esası olmayınca iki taraf birbirini kabullenememektedir. Huzur ve kaynaşma, evliliğin ana temelidir. Aile olmak için aynı düşünce ve fikirleri bireylerin paylaşması gerekir."

İl Müftüsü Mehmet Şahin'in de katıldığı konferansın, Akbulut'a hediye takdim edilmesinin ardından sona erdiği kaydedildi.

- Yeni asgari ücretin belirlenmesi

CHP Kırşehir İl Başkanı Yılmaz Zengin, asgari ücret belirlenirken emekten yana sendikaların görüşlerinin dikkate alınmadığını, ülke genelindeki milyonlarca işçinin bir kez daha mağdur edildiğini öne sürdü.

Zengin, yaptığı yazılı açıklamada, asgari ücretin 2015'in ilk yarısında net 949 lira, ikinci yarısı için ise bin lira olarak belirlendiğini anımsattı.

Bir ailenin kira, ısınma, beslenme, giyecek ve genel faturalar gibi giderlerinin ortalama 2 bin lira olduğunu belirten Zengin, şunları kaydetti:

"Bu nedenle asgari ücretin bin lirada kalması son derece yanlıştır. Asgari ücret belirlenirken emekten yana sendikaların görüşleri dikkate alınmamış, ülke genelindeki milyonlarca işçi bir kez daha mağdur edilmiştir. İşçilerimiz, ek iş yapmaya, daha da kötüsü iktidar partisinin seçim öncesindeki yardımlarına muhtaç halde bırakılmaya devam edilmiştir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırşehir haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Kırşehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kırşehir'den kısa kısa haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRŞEHİR İLÇELERİ
  KIRŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:06
  • Guneş
   05:54
  • Öğle
   12:58
  • İkindi
   16:43
  • Akşam
   19:41
  • Yatsı
   21:14
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı