KIRŞEHİR HABERLERİ

Kırşehir'de mülteciler için yardım kampanyası düzenlenecek

AA / Tuğba Yardımcı Mısır
04.12.2014 - 16:05Son Güncelleme :

- Vali Şentürk: "Müslüman, gayrimüslim kim olursa olsun, ülkemize, bize sığınmış insanlara ilimizde de yardım edeceğiz. Ev eşyası ve kuru gıda toplayacağımız kampanya cuma günü başlayacak"

AA / Tuğba Yardımcı Mısır

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir Valisi Necati Şentürk, "Müslüman, gayrimüslim kim olursa olsun, ülkemize, bize sığınmış insanlara ilimizde de yardım edeceğiz. Ev eşyası ve kuru gıda toplayacağımız kampanya cuma günü başlayacak" dedi.

Şentürk, Valilik Toplantı Salonunda yatırımcı kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 'Ana gibi yar, vatan gibi diyar olmaz' sözünü anımsatarak, "Allah bu yüce milleti devletsiz, bayraksız, vatansız ve ezansız bırakmasın" diye konuştu.

Türkiye'yi ziyaret eden Papa'nın da ifade ettiği gibi 3. Dünya Savaşı'nın parçalı olarak devam ettiğini belirten Şentürk, "Doğru söylüyor Papa ama 3. Dünya Savaşı, Müslüman camiasında ve Müslüman halklar arasında devam ediyor. Maalesef ölen de öldüren de Müslümanlar" dedi.

Şentürk, Türkiye'nin etrafında devam eden amansız, manasız ve iğrenç savaştan dolayı milyonlarca insanın vatanını terk ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Mülteci alan ülkelerin başında da ülkemiz geliyor. Bu doğaldır. Çünkü savaş devam eden topraklar, Osmanlı coğrafyasıdır. Osmanlı toprakları üzerinde bugün 60'dan fazla millet ve 30'a yakın devlet hüküm sürüyor. Yaklaşık 2 milyon insan ülkemizde mülteci statüsü ile sığınmış durumda. Bunlar için 'niçin sığınmışlar' diyemeyiz. Hazreti Peygamber de hicret etmek durumunda kalmıştı. Çok sevdiği, doğup, büyüdüğü Mekke'den ayrılmak zorunda kalmıştı."

- Kentte yaklaşık 2 bin 400 mülteci bulunuyor

Türkiye'ye gelen 1 milyon 800 bin mülteciden, yaklaşık 2 bin 400'ünün Kırşehir'e sığındığını dile getiren Şentürk, şunları kaydetti:

"Bunlardan bir kısmı Afganistanlı, Iraklı, İranlı, Suriyeli ve muhtelif bölgelerden gelen sığınmacılar. Özellikle Afganistan'dan gelenlerin önemli bir bölümü bizim soydaşımız. Geri kalanların yüzde 90'dan fazlası da dindaşımız. Geçen yaptığımız toplantıda, bir muhtarımızın söylediği beni ağlattı. 'Yeni gelmiş Afganistanlı bir ailenin, başının altına koyacak yastığı bile yok' dedi. Bundan haberdar değildik ama muhtarın iletmesiyle olduk. 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir' inanç ve kültüründen geliyoruz. Onların şartlarıyla karşılaştırılınca hepimiz kuş tüyü yataklarda yatıyoruz."

Şentürk, sığınmacıların kaldığı bazı evleri ziyaret ettiğini anlatarak, "Kızılay Genel Başkanı ile görüştüm, yatak, yorgan gibi ev eşyası ve kuru gıda dolu bir tır gönderecek. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile de görüştüm, onlar da kuru gıda gönderecekler ama bu yetmez. Bu insanlarla kardeşlik hukukumuz var. Kardeşlik hukukunun gereklerini mutlaka yerine getirmek durumundayız, aksi halde büyük bir felaket bizi bekler. İlahi adalet bu işe razı gelmez. Bir tarafta lüks, israf, bir tarafta yoksulluk ve felaket. Bu ikisi yan yana olmaz" diye konuştu.

Valilik ve Müftülük olarak kampanya başlatacaklarını belirten Şentürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Müslüman, gayrimüslim kim olursa olsun ülkemize, bize sığınmış insanlara ilimizde de yardım edeceğiz. Ev eşyası ve kuru gıda toplayacağımız kampanya cuma günü başlayacak. Camilerde kampanyaya ilişkin vaaz verilecek. Kamu kurumlarının yetkilileri olarak sizlerin buna örnek ve önder olmanızı istiyorum. Kırşehir halkına, Türk milletine yakışan tavırla bu kampanyayı yürütmeyi istiyoruz. Herkesin başına gelir Allah esirgesin. Duamız, Cenab-ı Allah devletimize, milletimize zeval vermesin, bizi devletsiz, milletimizi vatansız, vatanımızı ezansız ve semalarımızı da bayraksız bırakmasın. İnşallah bu yüce millet, dünya var oldukça var olacaktır ve dünyadaki mazlum milletlere de kol kanat gerecektir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırşehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırşehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kırşehir'de mülteciler için yardım kampanyası düzenlenecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRŞEHİR İLÇELERİ

KIRŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:01
 • Guneş
  07:46
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:14
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  19:02
Sayfa Başı