KIRŞEHİR HABERLERİ

Kırşehir'de eski valilik binasının yıkım işlemi

AA / Tuğba Yardımcı Mısır
15.01.2015 - 19:20Son Güncelleme :

- Binanın yıkım işleminin, 45 gün içinde tamamlanması planlanıyor

YEREL HABERLER KIRŞEHİR

AA / Tuğba Yardımcı Mısır

KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir'de eski valilik binasının yıkım işleminin, ihaleyi kazanan firma ile yapılan sözleşme hükümleri gereği 45 gün içinde tamamlanmasının planlandığı bildirildi.

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Aşıkpaşa Mahallesi'ndeki 4 katlı eski valilik binasının 48 yıl hizmet verdiği belirtildi.

Binanın 2012 yılında boşaltıldığı ve bugüne kadar atıl vaziyette kaldığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Binanın deprem güvenliği ve genel durumuyla ilgili olarak Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğünce, 8 Mayıs 2013'de hazırlanan teknik raporda, binanın 2007 Deprem Yönetmeliği'ne göre, genel onarım maliyetinin, yeniden yapım maliyetinin yüzde 52,3'üne tekabül ettiği belirtilmiştir. Kırşehir, birinci derece deprem bölgesinde bulunmaktadır. Valiliğimizce, binanın onarım maliyetinin, yeniden yapım maliyetinin yüzde 40'ını aşması hususu gözönünde bulundurularak güçlendirme ve onarımının ekonomik ve kalıcı çözüm olmayacağı değerlendirilerek binanın yıkımına karar verildi, bu doğrultuda da gerekli iş ve işlemlere başlandı."

Açıklamada, binanın yıkım ihalesinin, çıkacak enkaz bedeli karşılığında Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre 6 Ocak 2015'de gerçekleştirildiği anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

"İhaleye, istenen bilgi ve belgeleri tam olarak ibraz eden 13 istekli iştirak etmiştir. Enkaz bedeli karşılığı yıkım işi, en fazla bedeli ödemeyi teklif eden Ak İnşaat Madencilik Sanayi Ticaret Limited Şirketi'ne 175 bin lira bedelle ihale edilmiştir. İlgili firma tarafından ihale bedeli ile istenen diğer teminatlar 9 Ocak 2015'de yatırılmış ve 12 Ocak 2015'de de sözleşme imzalanarak yer teslimi yapılmıştır. Sözleşme hükümlerince, bodrum kat da dahil binanın tamamı yıkılacak. Binanın yıkımı esnasında bina bahçesinde bulunan Atatürk heykeli, tören alanı ile bahçede bulunan çeşitli cinslerde ve yaşlardaki ağaçlar ve çevre ihata duvarının korunması planlanmıştır. Firma ile imzalanan sözleşmeye bu yapı ve ağaçlarının korunması hükmü konulmuştur. Sözleşme hükümleri gereği yıkım işleminin 45 gün içinde tamamlanması gerekmektedir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırşehir ilinden Kırşehir'de eski valilik binasının yıkım işlemi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ocak 2015 tarihinde saat 19 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kırşehir'de eski valilik binasının yıkım işlemi haberi güncellenecektir.

KIRŞEHİR İLÇELERİ

KIRŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:49
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:30
 • Yatsı
  19:04
Sayfa Başı