KIRŞEHİR HABERLERİ

Kırşehir'de bin 800 yapı jeotermalle ısınıyor

AA / Tuğba Yardımcı
21.01.2015 - 11:07Son Güncelleme :

- Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı Bahçeci: - "Ülkemiz jeotermal potansiyeli bakımından dünyada yedinci, Avrupa'da ise birinci sırada. Bu potansiyelimizin istihdama, ekonomiye ve enerjiye dönüştürülmesi çok önemli"

AA / Tuğba Yardımcı

KIRŞEHİR (AA) - TUĞBA YARDIMCI - Kırşehir'de aralarında konutların yanı sıra resmi kurumların da yer aldığı bin 800 yapının yenilenebilir temiz enerji kaynağı jeotermalle ısındığı bildirildi.

Kırşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı (JKBB) da olan Yaşar Bahçeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, JKBB'nin 1997 yılında belediyelerin jeotermale ilgisini çekerek Türkiye'nin kaynaklarının değerlendirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla kurulduğunu söyledi.

Bahçeci, büyükşehir, il ve ilçe belediyeleri olmak üzere 84 üyesi bulunan birliğin, yerel yönetimlerin bilinçlendirilmesi konusunda toplantı, çalıştay gibi önemli faaliyetler yürüttüğünü, ayrıca jeotermalle ilgili dünyadaki gelişmeleri de yakından takip ettiğini belirtti.

Türkiye'deki kaynakların kontrolü, geliştirilmesi konularında yapılan çalışmalara zemin oluşturmaya çaba gösterdiklerini ifade eden Bahçeci, "Türkiye jeotermal ülkesi. Ülkemiz jeotermal potansiyeli bakımından dünyada yedinci, Avrupa'da ise birinci sırada. Bu potansiyelimizin istihdama, ekonomiye ve enerjiye dönüştürülmesi çok önemli. Jeotermal tamamen yenilenebilir temiz enerji kaynağıdır" dedi.

Bahçeci, jeotermalin özellikle sağlık turizmi noktasında öne çıkarılabileceğini anlatarak, şöyle devam etti:

"Bununla ilgili her şehrin planlaması olmalı. Kırşehir'de, termal kaynaklarımızı daha güzel kullanmak adına çalışıyoruz. Ahi Evran Üniversitesinin 100 yataklı fizik tedavi hastanesi programa girdi. İnşallah yakında inşaatı başlayacak. Yeni termal turizm alanları belirledik ve o alanların imar çalışmalarını bitirdik. Yeni yatırımcıları inşallah oraya kabul edeceğiz. Şehrimizde bütün ilçelerde termal var ama bunların ısıları farklı. Bu açıdan da değerlendirildiğinde jeotermal potansiyelimizi farklı alanlarda kullanma imkanımız var. Şehir merkezindeki suyumuz daha çok kaplıca yani sağlık turizminde kullanılabilecek özellikte. Bu nedenle biz daha çok bu alana ağırlık vereceğiz."

- "Jeotermal konusunda daha alınacak çok mesafe var"

Türkiye'nin, jeotermal potansiyelini değerlendirme konusunda biraz geride kaldığına dikkati çeken Bahçeci, "İnşallah bu konuda ilerleyeceğiz. Ülkemizde 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu 2007 yılında çıktı. Bu çok önemli. Hep ülkeye hizmet etmekten bahsedilir, işte ülkeye böyle hizmet edersiniz. Türkiye, kanundan sonra jeotermalde çok ciddi manada enerji üretimine yöneldi" dedi.

Bahçeci, jeotermal konusunda daha çok mesafe alınması gerektiğine işaret ederek, teknolojinin sürekli yenilendiğini, jeotermal potansiyelini doğru kullanarak, geç kalmayı avantaja çevirmenin mümkün olduğunu vurguladı.

Kırşehir'de bin 800 konuta eş değer yapının jeotermalle ısındığını vurgulayan Bahçeci, "Şehir merkezindeki camilerimizin birçoğu, tenis kortunun yer aldığı tesis, belediye binamız ile bazı okullarımızın da aralarında bulunduğu çeşitli resmi kurumlar jeotermalle ısınıyor. Şehir merkezinde bin 800 konuta eş değer yapıda ısıtma yapıyoruz. Bu geliştirilebilir ama çok ciddi bir yatırım gerektiriyor. Çalışmalarımızı, potansiyelimizi daha verimli şekilde kullanmak amacıyla sürdürüyoruz" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırşehir ilinden Kırşehir'de bin 800 yapı jeotermalle ısınıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 11 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kırşehir'de bin 800 yapı jeotermalle ısınıyor haberi güncellenecektir.

KIRŞEHİR İLÇELERİ
KIRŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:45
 • Guneş
  07:28
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:03
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı