KIRŞEHİR HABERLERİ

Kırşehir’de farklı ceviz çeşitleri üretiliyor

DHA
18.06.2016 - 11:39 |Son Güncelleme :
DHA

Salih GÜNER, KIRŞEHİR (DHA)-KIRŞEHİR’in tarımsal açıdan gelişimini sağlayarak, ekonomisine katkıya bulunan Ahi Evran Üniversitesi, Ziraat Fakültesi’nin çalışmalarıyla çiftçilere özel fidan üretiyor.

Çalışmaları ve başarılarıyla adından söz ettiren Ahi Evran Üniversitesi, yeni uygulamalı eğitim alanlarıyla öğrencilerine tecrübe kazandırıyor.Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi bahçesinde kurulan ve tüplü ceviz yetiştirilen serada, farklı ceviz çeşidi fidanlarının deneme üretimleri yapılıyor. Ziraat Fakültesi 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin ceviz üretimi ile üniversiteye ve şehre katkı sağlamayı amaçladıklarını belirten Ahi Evran Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sabahattin Yılmaz, başta Kaman ilçesi olmak üzere Kırşehir’in önemli ceviz üretim merkezi olduğunu söyledi. Kurulan serada çiftçilere faydalı olacak fidan üretildiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Sabahattin Yılmaz, seranın gönüllü öğrenciler için iyi bir öğrenme ortamı olduğunu anlattı. Öğrencilere aşılama ve budama gibi işlemlerin öğretildiğini belirten Yılmaz, serada tüplü fidan yetiştiriciliğini öğrencilerle gerçekleştirdiklerini söyledi. Çok az işçilikle önemli tecrübelerin kazanıldığını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Sabahattin Yılmaz, üretilen fidanları çiftçilere dağıtarak sağlanan gelirle merkezin ihtiyaçlarını karşıladıklarını ve yeni araştırmalara kaynak bulduklarını ifade etti.

Uygulamalı ceviz fidanı üretiminin öğrencilere mezun olduktan sonra da büyük katkılar sağlayacağını anlatan Yrd. Doç. Dr. Sabahattin Yılmaz, yaklaşık olarak üç yıldır üretim yaptıklarını ve üretim sürecine beşi gönüllü olmak üzere 25 öğrencinin katıldığını söyledi.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırşehir ilinden Kırşehir’de farklı ceviz çeşitleri üretiliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Haziran 2016 tarihinde saat 11 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kırşehir’de farklı ceviz çeşitleri üretiliyor haberi güncellenecektir.

KIRŞEHİR İLÇELERİ

KIRŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

07 Aralık 2019, Cumartesi
 • İmsak
  06:13
 • Güneş
  07:42
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  15:06
 • Akşam
  17:27
 • Yatsı
  18:51
Sayfa Başı