KIRŞEHİR HABERLERİ

Kırşehir’de Dershanelerin Okullaşma Süreci

IHA
01 Temmuz 2015 - 09:49Son Güncelleme : 01 Temmuz 2015 - 09:50

Çok amaçlı okullaşmış bir salon

IHA

Kırşehir’de dershanelerin okullaşma sürecini anlatan ve okullaşma adına müracaatlarını gerçekleştiklerini ve dershanelerin çoğunun müracaatlarını yaptığını ifade eden Sınav Dergisi Dershanesi Yönetim Kurulu Başkanı Davut Ekicioğlu, yeni hükumet ile birlikte sürecin şekillenmesini bekleyenlerin olduğunu ama bu süreçte okullaşma yolunda ciddi yol alındığını söyledi.
Yönetim Kurulu Başkanı Davut Ekicioğlu, bu değişim sürecinin doğru olduğunu belirtti. Ekicioğlu, “Yapılan değişim sürecinin öğrenci, öğretmen ve veli için doğru olduğunu düşünüyoruz” dedi.
Yaşanan değişim süreci hakkında bilgiler veren ve devlet okulları ile özel okulların rekabet halinde olacaklarını söyleyen Ekicioğlu şöyle konuştu; “Bakanlığın genelgesi okullaşma ile ilgili geçen yıl yayımlandı. Bu genelge üzerine dershanelerin başvurularını yedi (7) bölüme ayırdılar. Yedi dönem için ise başvurular hızlansın amacı güdüldü. Biz Kırşehir’de (Sınav Dershanesi) olarak ikinci bölümde başvurduk. İşlemler başvurudan sonra bitmiyor. Siz notere gidiyor ve diyorsunuz ki; ‘ben okul olmak istiyorum ve sizin şartlarınızı kabul ediyorum. İstediğiniz şartlardaki okulu da en geç 2018-2019 eğitim öğretim yılına hazır edeceğim.’ Bakanlık ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gitmeden önce notere gidiyorsunuz. Bu taahhüdü hazırlayarak gidiyor ve Milli Eğitime müracaatta bulunuyorsunuz. Bu başvuru sonrasında da okul oldum diyemiyorsunuz, ben okul olmak istiyorum müracaatınızı resmileştiriyorsunuz. Sonraki aşamalarda kontenjanı belirlemek ve gerekli fiziksel aşamaları hazırlamak adına bir süreç başlıyor. Süreç sonunda da bakanlık ruhsat verdiği kurumları resmi sitesinde de ilan ediyor.”
“KIRŞEHİR’DE DERSHANELER BAŞVURULARINI YAPTI”
Kırşehir’de dershanelerin başvurularını yaptığını ifade eden ve fiziki şartları oluşturduklarını anlatan Sınav Dergisi Dershanesi Yönetim Kurulu Başkanı Davut Ekicioğlu, “Kırşehir’de bulunan dershaneler okullaşmak için başvurularını yaptı. Kırşehir’de biz okul olmak istiyoruz diye başvuran dershaneler var. Temel lise deniyor bize, bu geçiş sürecinde bize okul seçme şansı verildi. Kırşehir’de başvuran tüm dershaneler lise seçti.
Şuan da kurumlar evrak işleri ile uğraşıyorlar. Bu süreçte yeni hükümetin şekillenmesini bekleyenler dahi var. Bir takım beklentiler olsa da bizler başlatılan bu süreçte değişim olacağını düşünmüyoruz. Önemli bir yol alındı. Gidilen bu yolda bizler gibi birçok kuruluşta reklam ve fiziki koşulların değiştirilmesi gibi birçok masrafta bulundu.
Biz kurum olarak Kırşehir’de dönüşümden yanayız. Dershaneciliğin bir gayri medeni yönü de vardı, çocuklar 40 saat okula giderken üzerine 20 saatte dershaneye geliyorlardı. Test, etüt, deneme sınavı derken hem çocuklar için medeni olmayan hem de dershane çalışanları için medeni olmayan bir ortam vardı. Şimdi bu durumun azalarak öğrencinin bir okul kararı vereceğini düşünüyoruz. Bu devlet okulu da olabilir özel okulda olabilir. Devlet okulları da özel okullarla rekabet koşulları oluşturmalı öğrencisini kaybetmemek adına velilerde de bir merak ve bilinmezlik var. Özel öğretim kurumları olarak öğretmenlerimizle anlaştık.” İfadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırşehir ilinden Kırşehir’de Dershanelerin Okullaşma Süreci hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Temmuz 2015 tarihinde saat 09 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kırşehir’de Dershanelerin Okullaşma Süreci haberi güncellenecektir.

KIRŞEHİR İLÇELERİ
  KIRŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:03
  • Guneş
   05:52
  • Öğle
   12:58
  • İkindi
   16:45
  • Akşam
   19:43
  • Yatsı
   21:18
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı