KIRŞEHİR HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi hızla büyüyor

DHA
26.07.2018 - 12:13Son Güncelleme :
DHA

Salih GÜNER, KIRŞEHİR (DHA)- AHİ Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, planlanan projeleri tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin hızla büyüdüğünü söyledi.

2006-2015 yılları arasında üniversite bünyesinde 57 bölüm açılırken, 2015-2018 yılları arasında 72 bölüm açarak 17 binlerde aldıkları öğrenci sayısını 23 bin 500’le çıkardıkların, 4 yıl sonra öğrenci sayısını 28binlere ulaştıracaklarını belirten Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitelerinin Türkiye’de iyi örnek uygulama seçilmesinin de büyük mutluluk olduğunu ifade etti. Üniversitenin 30 yıllık ihtiyacını fiziki imkanların tamamlanarak yüzde 450 oranında büyüme sağlandığını anlatan Rektör Karakaya, tamamlanan ve devam eden inşaatların durumuna ilişkin bilgiler verdi.

Rektörlük ve Yabancı Diller Binasına kısa süre içerisinde taşınmaların tamamlandığını ve binaların kullanılmaya başlandığını söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, alt yapı çalışmalarının da hızla sona erdiğini ifade etti. Göreve başladıklarında binası olmayan Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunu teslim aldıkları TOKİ 1. Etap içerisinde yer alan Yabancı Diller Yüksekokulu binası çatısı altında topladıklarını anlatan Rektör Karakaya, bu birimleri de hızla kendi binalarına taşımak için çalıştıklarını söyledi.

Üniversite tarafından yapımı devam eden ve tamamlanan binaları anlatan Rektör Karakaya, devam eden inşaatların da kısa süre içerisinde tamamlanarak binaların teslim alınacağı bilgisini verdi. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Morfoloji Binası, İslami İlimler Fakültesi, Ahi Evran Üniversitesi Cami, 2664 Yataklı Öğrenci Yurdu, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi, 500 Kişilik Yurt binalarının inşaatlarının da hızla tamamlandığını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, Merkez Kütüphane Projesi ve E-Kampüs Projelerinin tamamlandığını anlattı.

ÇALIŞAN, ÜRETEN VE GELİŞEN BİR ÜNİVERSİTE

Akademik anlamda da Kırşehir Ahi Evran Üniversitesini bölgesinde ve ülkede yarışır üniversiteler arasına çıkardıklarını belirtti.  Ahi Evran Üniversitesinin Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı (ÜNİAR) tarafından her yıl düzenli olarak hazırlanan Devlet Üniversiteleri Genel Sıralaması içerisinde 2006’dan sonra kurulan 55 üniversite içerisinde 4. olduğunu açıklayan Prof. Dr. Vatan Karakaya, köklü bir geçmişe sahip olan Eğitim Fakültemizin ise Türkiye’deki Eğitim Fakülteleri arasında akademisyenleri en çalışkan fakülte olarak seçildiğini söyledi.

Tarım ve jeotermal alanında pilot üniversite olmanın gelecek dönemde üniversiteyi uluslararası alanda çok daha yukarılara taşıyacağını dile getiren Rektör Karakaya, öğrenci alımına başlayan ve şuan 225 öğrencisi bulunan Tıp Fakültesinin ise üniversite ve şehrin gelişimi için çok önemli olduğunun altını çizdi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin Türkiye’de tüm birimleriyle Kalite Yönetimi Sistem Belgesi alan ilk ve tek devlet üniversitesi olmasının üniversitenin markalaşması anlamında oldukça önemli olduğunu vurgulayan Rektör Karakaya, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinin eğitim öğretime başlamasının ve şuan 4 bölümünde 270 öğrencisinin bulunmasının da üniversitenin geleceğine emin adımlarla ilerlemesinin bir göstergesi olduğunu belirtti. Her zaman şehrin tarihi ve kültürel değerlerini önemsediklerini anlatan Rektör Karakaya, Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesinin şehre ve bölgeye çok yakıştığını anlatarak bu fakülteye Müzik ve Geleneksel Türk El Sanatları Bölümlerini açmanın mutluluğunu yaşadıklarını anlattı.

PİLOT ÜNİVERSİTE EĞİTİME BAŞLAYACAK
Türkiye’nin iyi üniversite unvanıyla, aldığı kalite standart belgesiyle 100 üniversiteye 25 Temmuz’dan itibaren kalite çalışması anlatacaklarını ifade eden Rektör Karakaya, “Pilot üniversite olarak 2018 yılı eylem planımız çerçevesinde her türlü çalışmaları yapacağız. 100 üniversiteye kalite çalışmalarımızı anlatacağız. Ahiliğin, Kırşehir’in ve üniversitemizin tanıtılmasında öncü olacağız” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi hızla büyüyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRŞEHİR İLÇELERİ

KIRŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

27 Ağustos 2018, Pazartesi
 • İmsak
  04:31
 • Guneş
  06:00
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:32
 • Akşam
  19:30
 • Yatsı
  20:53

KIRŞEHİR NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Hatunoğlu Eczanesi

  Merkez
 • Soysal Eczanesi

  Merkez
Sayfa Başı