ADANA HABERLERİ

Kırsalda Refah Gıdada Güven

IHA
16.10.2015 - 16:07Son Güncelleme : 16.10.2015 - 16:08

ADANA İL GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRÜ AHMET SÖĞÜT, 16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ VESİLESİYLE YAPTIĞI AÇIKLAMADA, TARIM SEKTÖRÜNÜN TÜM FAALİYETLERİNİN ÖNCELİKLE GIDA ÜRETİMİNE YÖNELİK OLDUĞUNU BELİRTEREK ÖZELLİKLE KIRSAL REFAHIN ARTIRILMASININ, TARIMA VE DOLAYISIYLA GIDA GÜVENCESİNE OLAN OLUMLU ETKİLERİNE DİKKAT ÇEKTİ.

IHA

Adana İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Söğüt, 16 Ekim Dünya Gıda Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, tarım sektörünün tüm faaliyetlerinin öncelikle gıda üretimine yönelik olduğunu belirterek özellikle kırsal refahın artırılmasının, tarıma ve dolayısıyla gıda güvencesine olan olumlu etkilerine dikkat çekti.
Söğüt, yaptığı yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, Dünya Gıda Günü olarak kutlandığını, her yıl FAO tarafından belirlenen bir tema çerçevesinde yapılan Dünya Gıda Günü etkinliklerinde, gıda üretimi, tüketimi ve gıda güvencesine ilişkin konuların gündeme taşındığını, küresel anlamda büyük önem arz eden açlık ve açlıkla mücadeleye dikkat çekilmeye çalışıldığını, bu yıl dünya gıda günü etkinlikleri için ana temanın “Kırsal Refahın Artırılması İçin Sosyal Koruma ve Tarım” olarak belirlendiğini ifade etti.
Türkiye’de son yıllarda kırsal refahın artırılması için uygulamaya konan sosyal koruma programlarına vurgu yapan Söğüt, “Ülkemizde uygulanan ürün desteklemeleri, tarım sigortaları ve kalifiye iş gücü yetiştirmeye yönelik programların sonuçları göstermiştir ki, kırsalda yaşayan yoksul aileler sosyal destek aldıklarında risk ve krizleri daha iyi yönetebilmektedirler. Çünkü sosyal destek alan aileler kendilerini finansal olarak güvende hissediyor, tarımsal yatırımlarını artırmaya ve daha kârlı geçim yollarını seçmeye yöneliyorlar. Bu durum yerel ekonomiye fayda sağlarken yöresel ürün ve hizmetlere olan talebi de artırmaktadır” dedi.
Adana’da 35 bin çiftçi ailesinin tarımsal üretimle uğraştığını ve Adana’nın sahip olduğu yüksek tarımsal potansiyel ile önemli bir tarımsal ürün ve gıda üretim merkezi olduğunu söyleyen Söğüt, Adana çiftçilerini risklere karşı korumak ve refahlarını artırmak amacıyla geliştirilen ulusal ve yerel sosyal koruma programları hakkında eğitim ve yayım faaliyetleri yaptıklarını, bu konuda belirgin bir farkındalık oluşturduklarını, bu sayede çiftçilerin tamamının kendilerine uygun olan bir veya birkaç sosyal koruma programından yararlandığını söyledi.
Söğüt, ayrıca gıda güvencesi kadar gıda güvenilirliğine de önem verdiklerini bu nedenle çiftlikten sofraya gıda güvenilirliği anlayışıyla üretim gerçekleştirilmesine yönelik faaliyetlere ağırlık verdiklerini söyleyerek, yılda ortalama 25 bin denetim gerçekleştirdiklerini ve bu denetimlerde aynı zamanda rehberlik yaptıklarını ve asıl amaçlarının gıda güvencesi ve gıda güvenilirliğini sağlamak olduğunu dile getirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Kırsalda Refah Gıdada Güven hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ekim 2015 tarihinde saat 16 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kırsalda Refah Gıdada Güven haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   12:41
  • İkindi
   16:06
  • Akşam
   18:40
  • Yatsı
   20:03
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı