BURSA HABERLERİ

Kırsala Destek Sürüyor

IHA
04 Eylül 2015 - 13:10Son Güncelleme : 04 Eylül 2015 - 13:11

BÜTÜNŞEHİR UYGULAMAYA GİRDİKTEN SONRA ARTAN BÜTÇESİNİ İLÇELERİN GELİŞMESİ İÇİN SEFERBER EDEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KIRSAL KESİMDE ÜRETİMİN ARTMASI VE GÖÇÜN DURMASI İÇİN 46 ÇİFTÇİYE SALÇA MAKİNASI HİBE ETTİ, 5 MALT SERME MAKİNASINI DA ÇİLEK ÜRETİCİLERİNİN İSTİFADESİNE SUNDU.

IHA

Bütünşehir uygulamaya girdikten sonra artan bütçesini ilçelerin gelişmesi için seferber eden Bursa Büyükşehir Belediyesi, kırsal kesimde üretimin artması ve göçün durması için 46 çiftçiye salça makinası hibe etti, 5 malt serme makinasını da çilek üreticilerinin istifadesine sundu.
Osmangazi, Orhaneli, Harmancık, Büyükorhan ve Keles ilçeleri için çilek üretimindeki verimin artırılması için satın alınan 5 adet malt serme makinası, Büyükşehir Belediyesi’ne ait Arabayatağı yerleşkesinde düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. 46 çiftçiye salça makinasının da verildiği tören, şölen havasında gerçekleşti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bütünşehir Yasası’yla birlikte Türkiye’de yeni bir dönemin başladığını bildirdi. Yürürlüğe giren uygulamayla Büyükşehir belediyelerinin bütçe ve yetkilerinin arttığını, artık belediyelerin her alanda hizmet edebilir hale geldiğini vurgulayan Başkan Altepe, Bursa olarak şehrin tüm imkanlarını ilçelerin kalkınması, daha fazla üreterek ekonomik olarak kendi kendine yetebilir hale gelmesi doğrultusunda kullandıklarını ifade etti. Türkiye’nin en verimli ovalarına, coğrafi koşullarına sahip Bursa’da kırsal üretime büyük önem verdiklerini kaydeden Başkan Altepe, başta Orhaneli, Büyükorhan, Keles ve Harmancık olmak üzere 17 ilçenin tamamında tarım ve hayvancılığın, üretimin gelişmesi konusunda gece gündüz gayret sarf ettiklerini söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal kesim alanında yaptığı yatırımların Türkiye çapındaki diğer belediyeler tarafından örnek alındığını vurgulayan Başkan Altepe, “Kırsal kalkınma ile ilgili ilk daire başkanlığını biz kurduk. Attığımız bu adım birçok belediyeye örnek oldu. Yine tarım şirketini faaliyete alarak, üretimin artması yönünde standart belirleyici konuma geldik. Tarım ve hayvancılığın, üretimin gelişmesi, çiftçi ve köylünün, esnafın desteklenmesi, üretimin artması yönünde tesisler kurulması konusundaki tüm faaliyetleri hizmete aldığımız daire başkanlıkları ve şirketler eliyle sürüyor. İnşallah attığımız tüm bu adımların sonucunda, Bursalı üretici kazanmış olacak” dedi.
Başkan Altepe, sadece üretimin artmasıyla kalkınmanın mümkün olabileceğini söyledi. Büyükşehir Belediyesi olarak bu anlayışı prensip kabul ettiklerini, üretimin artmasına yönelik ilçelerden gelen tüm mantıklı talepleri karşılamaya çalıştıklarını kaydeden Başkan Altepe, salça ve malt serme makinalarının da yine bu doğrultuda köylülere teslim edildiğini vurguladı. Hedeflerinin kırsal kesimi destekleyerek üretimi artırmak, dolayısıyla göçün önüne geçmek olduğunu belirten Başkan Altepe, “Biz istiyoruz ki tüm ilçelerimiz güçlensin. Tarımla uğraşan çiftçiler, hayvancılık yapan köylüler kendi kendilerine yetebilsinler. Göç vermesinler. Yine bu destekler, halkımızın talepleri. ‘Şu makine olursa köyümüze, şu araç olursa ilçemize yeter’ dediler, biz de gereğini yerine getirdik. Temin edebildiğimiz malzemeleri satın alarak yetkililere teslim ettik” diye konuştu. Şu anda sınırlı arz nedeniyle sadece acil talepleri karşılayabildiklerini, bir süre sonra tüm talepleri karşılayabilir duruma geleceklerini söyleyen Başkan Altepe, “Arkadaşlarımız sezon nedeniyle sadece 26 salça makinasını toplayabilmişler. 20 adedi de inşallah önümüzdeki hafta gelecek. İnegöl, Harmancık, Kestel ve Orhaneli bölgelerinden bize başvuran 46 üreticiye makinaları inşallah önümüzdeki hafta iletilmiş olacak. Çilek yetiştirmede önemli olan malt serme makinamız da yine aynı şekilde ilçelerimizde ortak kullanıma sunulacak. Osmangazi, Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık ve Keles ilçelerinde halkımız bu hizmetten yararlanabilecek. Kırsal kesime yönelik yardım ve desteklerimiz bununla sınırlı kalmayacak. Talebe göre artarak devam edecek” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe’nin yaptığı konuşmanın ardından tarım aletleri üreticilere teslim edildi. Köylüler, yetiştirdikleri armutları protokol üyelerine takdim etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Kırsala Destek Sürüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Eylül 2015 tarihinde saat 13 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kırsala Destek Sürüyor haberi güncellenecektir.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:21
  • Guneş
   06:11
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:06
  • Akşam
   20:04
  • Yatsı
   21:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı