TEKİRDAĞ HABERLERİ

"Kırsal kalkınma projeleri, göç sorununa çözüm olabilir"

AA / Yavuz Karaduman
15.01.2015 - 12:04Son Güncelleme :

- NKÜ Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gaytancıoğlu: - "Köylerde iyi bir planlama yapıldığı takdirde, hem köylüyü köyünde tutan hem de göçü önleyen politikalar geliştirilebilir" - "Bugün İstanbul 13 - 14 milyon nüfusa ulaşmış, ciddi trafik sorunları bulunan, insanların mutsuz olduğu büyük bir metropol oldu. Köylerde çok ucuza mal edilecek istihdam ve yatırım projeleriyle göç sorununun önüne geçebiliriz diye düşünüyorum"

AA / Yavuz Karaduman

TEKİRDAĞ (AA) - YAVUZ KARADUMAN - Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, köylerde çok ucuza mal edilecek istihdam ve yatırım projeleriyle İstanbul gibi büyük metropollere göç sorununun önüne geçilebileceğini söyledi.

Gaytancıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göçün, Türkiye'de en önemli sorunlardan biri olduğunu, köylülerin kırsal alanda yeterli gelir elde edemedikleri ve farklı istihdam alanları oluşturulmadığı için kentlere göç ettiklerini belirtti.

Köylülerin göç etmek yerine, kırsal alanda uygulanacak programlarla üretici olmalarının sağlanmasıyla Türkiye'de ekonomiye daha fazla katkı sağlayabileceklerini ifade eden Gaytancıoğlu, şöyle konuştu:

"Bu konuda gelişmiş ülkeler, özellikle kalkınma ajansları sayesinde, köylüleri köyünde tutan projelere önem vermektedirler. Köyün önemli özellikleri belirlenerek, örneğin bir köyde çok fazla süt ineği varsa o ineklerin sütünü satmak yerine o sütlerin işlenmesi yoluna gidilmekte, küçük mandıralar teşvik edilmekte ancak bunlar daha sonra büyük işletmelerle adapte edilerek markalaşma sağlanmaktadır. Bu yönde politikalar geliştirilmelidir."

Gaytancıoğlu, köylerde, tarım ve hayvancılığın yanı sıra, köyün turizm potansiyelinin de ortaya çıkarılabileceğini vurguladı.

Turizm potansiyeliyle köyün eksikliklerinin de giderilebileceğini dile getiren Gaytancıoğlu, "O turizm potansiyeli harekete geçirilerek, köyün eksikleri tespit edilir. Örneğin yolu eksikse yol yapılır. Bugün birçok insan artık köy kahvaltısını tercih ediyor, köyde yaşamayı tercih ediyor, hatta köyde üste para vererek çalışmayı tercih ediyor. Köy yumurtası yemek istiyor, bu gerçekleştirilebilir" şeklinde konuştu.

- "AB, bütçesinin yüzde 20'sini kırsal kalkınma desteklerine ayırıyor"

Gaytancıoğlu, Avrupa Birliği'nin (AB) kırsal kalkınmaya çok önem verdiğini ve kırsal kalkınma fonlarının çok gelişmiş olduğunu söyledi.

AB bütçesinin yüzde 80'inin desteklemelere, yüzde 20'si de kırsal kalkınma desteklerine ayrıldığını belirten Gaytancıoğlu, şöyle devam etti:

"Yani AB ortak bütçesinin yüzde 40'ını tarıma ayırmakta, bu yüzde 40'ın da yüzde 10'luk bir kısmı kırsal kalkınma desteklerine ayrılmaktadır. Çünkü bazı köylerde ekolojik olarak siz kalkınmayı gerçekleştiremezsiniz. Köyün coğrafi konumu belki 9 ay soğuk olabilir, kış olabilir, yağışlı olabilir ama bunlara rağmen kendilerine bir avantaj sağlanarak köyle kent arasındaki uçurumu kapatmaya işte biz kırsal kalkınma kavramı diyoruz. Yani köyün bir takım özelliklerini artıya çevirmek diyoruz. Çünkü varoşlarda yaşamak çok zordur ama köylerde iyi bir planlama yapıldığı takdirde, hem köylüyü köyünde tutan hem de göçü önleyen politikalar geliştirilebilir."

Gaytancıoğlu, kırsal alandaki farkı gelir ve istihdam potansiyellerinin değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, köyle kent arasındaki farkı kapatabilmek için nitelikli, tutarlı ve hükümetlere göre değişmeyen politikalara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Kalkınma politikalarını daha fazla geliştirerek istihdam oluşturabileceğini aktaran Gaytancıoğlu, şunları kaydetti:

"Köyden kente göç edildiğinde oluşan okul sorunu, ulaşım sorunu, hepimizi sıkıntıya sokmakta. Bugün İstanbul 13 - 14 milyon nüfusa ulaşmış durumda ve ciddi trafik sorunları olan, insanların mutsuz olduğu büyük bir metropol oldu. Köylerde çok ucuza mal edilecek istihdam ve yatırım projeleri ile göç sorununun önüne geçebiliriz diye düşünüyorum."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tekirdağ haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tekirdağ ilinden "Kırsal kalkınma projeleri, göç sorununa çözüm olabilir" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Ocak 2015 tarihinde saat 12 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Kırsal kalkınma projeleri, göç sorununa çözüm olabilir" haberi güncellenecektir.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  08:18
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  17:50
 • Yatsı
  19:27
Sayfa Başı