« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kırmızı Şeytanlar’ın PR dersi

Manchester United’ın kapısından girdiğinizde sizi, Sir Bobby Charlton karşılıyor. Düşünebiliyor musunuz, ancak rüyanızda görebileceğiniz bir efsanesi, “Hoşgeldiniz” diyor ve özel olarak ilgileniyor. Yayın KoordinatörümüzFikret Ercan (solda), Efsane Futbolcu Sir Bobby Charlton ile beraber.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

MANCHESTER United, ünlü Forbes dergisinin verilerine göre 1.4 milyar Euro’luk değeriyle dünyanın en pahalı kulübü. Parasal boyutu bir yana, popülaritesiyle de İngiltere’nin en önemli varlıkları arasında...
Sahip çıkıyorlar
Beşiktaş maçı için gittiğimiz Manchester’da, İngilizlerin ellerindeki bu değere nasıl sahip çıktığını ve ne kadar güzel yönettiğini gözlerimizle gördük. En çok önem verdikleri şeyin ise ‘PR’ olduğunu daha kulübün kapısından girdiğinizde anlıyorsunuz. Old Trafford Stadı’nda bizi, Manchester United efsanesi Sir Bobby Charlton karşıladı. Düşünebiliyor musunuz, ancak rüyanızda görebileceğiniz bir insan, size son derece sıcak bir şekilde, “Hoşgeldiniz” diyor ve özel olarak ilgileniyor...
Profesyonel yönetici
1954-1973 yılları arasında ‘Kırmızı Şeytanlar’da forma giyen Charlton, 1984’ten bu yana kulüpte profesyonel yönetici olarak görev yapıyor. Halen kurumsal iletişimin başında bulunan Charlton, maçtan bir gün önce Beşiktaş yöneticilerini ağırladı. Ertesi gün de Old Trafford Stadı’ndaki VIP konuklarla ilgilendi.
Türkiye’yi izliyorum
Sir Bobby Charlton, yaptığımız sohbette Türk futbolunu yakından izlediğini ifade etti. “Türk futbolu yükselen değer” diyen 72 yaşındaki efsane, Fatih Terim ve Mustafa Denizli’yi iyi bildiğini belirtip ekledi:
“Türk Milli Takımı’nı özellikle son Avrupa Şampiyonası’nda ilgiyle izledim. Heyecan verici bir futbol oynadılar. Orada Avrupa Şampiyonu olsalardı kesinlikle şaşırmazdım.”

Kombine bilet isteyen 5 yıl sıra bekliyor

SIR Bobby Charlton, Manchester United Kulübü ve Old Trafford Stadı ile ilgili bazı önemli bilgiler de verdi:
* 76 bin 212 seyirci kapasiteli Old Trafford Stadı’ndaki koltukların yaklaşık 75 bin tanesi kombine olarak satılıyor.
* Kombinelerin tamamı yıllar önceden satılmış durumda. Kombine bilet almak isteyen bir kişi ortalama 5 yıl beklemek zorunda.
* Old Trafford Stadı’nda sadece maç oynanmıyor. Çeşitli etkinliklerle stat yılın 300 günü dolu tutuluyor ve kulübe para kazandırılıyor.
* Stadın altındaki Manchester United lisanslı ürünlerinin satıldığı Megastore, darphaneden farksız. Tam 34 kasası bulunan Megastore’dan kulübe her gün binlerce sterlin akıyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz