Kırmızı Şeytan forması giyen günah işliyor

25 Temmuz 2010 - 00:00Son Güncelleme : 25 Temmuz 2010 - 10:53

Ülkedeki dini yetkililere göre, ünlü İngiliz kulübünün armasında şeytan bulunması nedeni ile formasını giyen günah işliyor.

UZAKDOĞU’nun Müslüman ülkelerinden Malezya’da bugünlerde ilginç bir tartışma var. Tartışmanın odağında ise, İngiliz futbolunun dünyaca ünlü kulübü Manchester United yer alıyor.

Allah’a saygısızlık

“Kırmızı Şeytanlar” lakabını taşıyan ve armasında da elinde tırmık tutan bir şeytan bulunan takımın formaları din görevlilerini kızdırdı.

İslami Konsey sözcüsü Harussani Zakaria, bu formanın Allah’a ve İslam’a saygısızlık olduğunu savundu.

Haç da sakıncalı

Ülkenin kuzeyindeki Perak eyaletinin önemli dini yetkililerinden Zakaria, açık açık formaların yasaklanmasını savunmasa da “Müslümanlar bu formaları giydikleri zaman, üzerlerinde şeytanı taşıdıkları için günaha giriyorlar” diyerek uyarıda bulundu. Malezyalı din görevlileri bununla da kalmayarak, futbolseverlerin Brezilya, Portekiz, Sırbistan ve Norveç gibi milli takımlar ile Barcelona kulübünün formalarını da giymemesi gerektiğini savundu. Bu kararlarına gerekçe ise, tüm bu formaların üzerinde Hıristiyanlığın simgesi olan haç işaretinin olması.

Ancak Malezyalılar, bu listenin dışında tuttukları Inter’in maçlarını hiç izlememişler gibi görünüyor. Çünkü İtalyan ekibi zaman zaman boydan boya haçla kaplı bir forma ile sahaya çıkıyor.

Malezyalı sponsoru var

M.United’ın ilk armasında Malezyalılar’ı kızdıran şeytan yoktu. Ancak takımın lakabı zamanla “Kırmızı Şeytanlar”a çıkınca arma da değişti. 1960’larla birlikte elinde tırmık tutan şeytan figürü formalardaki yerini aldı. Tüm Asya’da olduğu gibi Malezya’da da büyük bir hayran kitlesine sahip İngiliz kulübünün, bu fetvalara ne tepki vereceği merak konusu. Üstelik M.United’ın sponsorları arasında Telekom Malezya şirketi de bulunuyor.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 23 Yorum }
 • Erhan Aslan 25.7.2010 11:03:12
  Eğitim oranı düştükçe din görevlilerinin söylediklerine sarılan insan sayısı artıyor. Din görevlilerinin birçoğunun da amacı insanları din ile kendi tekeline almak olduğundan söyleyecek birşey yok. Adam o formayı giydi diye dinden mi çıkacak?
 • BURCU YÜCE 25.7.2010 11:02:20
  Başta bu yorumun İngiltere'den geldiğini düşünerek haberi şaşkınlıkla okudum,sonra farkettim ki yorum Malezya'danmış.O anda 'Hıh şimdi oldu' dedim!<br>İslami kesim ancak böyle boş işlere kafa yormaktan vazgeçtiği zaman ileriye gidebilir.Gerçi bunların ileriye gitmek gibi bir dertleri de yok ya neyse!
 • Murat P 24.7.2010 14:45:45
  130 yillik takimin 40 yillik amblemini yeni mi farketmisler?
 • İzzet Büyükkürkcü 24.7.2010 14:05:42
  Hemen armayı değiştirsinler bence, Malezya'lıları kızdırmaya gelmez.<br>Bu ne ya.
 • Nuri Topel 24.7.2010 13:26:53
  yobazlıkta sınır yok yazık bu insanlara ya trajikomik millet :)
 • Mustafa Senyurt 24.7.2010 12:58:20
  UGRASTIKLARI SEYE BAK!
Sayfa Başı
Haberlerkyk burskyk burs ve kredilerikyk bursları ne zaman yatırılacakkyk burs miktarıehliyetehliyet yenilemeehliyet yenileme başvuru