GeriSpor Kırmızı pasaport
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kırmızı pasaport

Naim'e 14 yıl aradan sonra Bulgar vatandaşı oldu

Bulgaristan hükümeti, 1986 yılında Türkiye'ye iltica ettiği için vatandaşlıktan çıkarılan Cep Herkülü'ne yeniden kırmızı pasaport verdi. Mestanlı ve Kırcaali belediyeleri de Naim Süleymanoğlu'na hemşehrilik beratı ve onur ödülü verdiler.

YENİDEN VATANDAŞ

Bulgarlar, 1986 yılında Türkiye'ye iltica ettiği için vatandaşlıktan çıkardıkları Naim Süleymanoğlu'na yeniden vatandaşlık hakkı verdi. Olimpiyat ve dünya şampiyonu haltercimiz, dün Mestanlı ve Kırcaali'de düzenlenen iki ayrı törenle hem onur ödülü aldı, hem de kırmızı pasaportuna yeniden kavuştu.

İLK TÖREN MESTANLI'DA

Naim için ilk tören, doğum yeri olan Mestanlı'da düzenlendi. Mestanlı Belediye Başkanı Salih Şaban, törende yaptığı konuşmada, ‘‘Şampiyon haltercimiz, Türkiye'de olmasına rağmen doğduğu toprakları unutmadı. Her fırsatta bize destek oldu’’ dedi. Şaban daha sonra Cep Herkülü'ne hemşehrilik beratı ve onur ödülü verdi.

DÜNYANIN GURURU

Kırcaali'deki törende ise kentin belediye başkanı Rumen Dimitrov, belediye meclisi üyelerinin oybirliğiyle Naim Süleymanoğlu'na hemşehrilik beratı vermeyi kararlaştırdıklarını belirtti. ‘‘Naim sadece bu bölgenin değil tüm dünyanın gururudur’’ diyen Dimitrov daha sonra şampiyon halterciye hemşerilik plaketi ve onur madalyası taktı.

TATSIZ SÜRPRİZ

Törenlerin ardından Kırcaali Emniyet Müdürlüğü'ne giderek, kırmızı pasaportunu isteyen Naim, burada bir sürprizle karşılaştı. Yetkililer, ‘‘Sen, vatandaşlıktan çıkarılmışsın. Sana pasaport veremeyiz’’ diyerek, şampiyon halterciyi geri çevirdiler. Naim, bunun üzerine Bulgaristan İçişleri Bakanlığı'nı arayarak, durumu bildirdi.

SORUŞTURMA AÇILDI

Olaya anında müdahele eden İçişleri Bakanlığı, Naim'e pasaport verilmesini sağlarken, Kırcaali Emniyet Müdürlüğü hakkında da soruşturma başlattı. Bu arada Naim, 29 Ocak'ta düzenlenecek Yunanistan'da Yılın Sporcuları ve Spor Adamları ödül törenine şeref konuğu olarak davet edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle