Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Kırmızı Pabuçlar" artık dans edemeyecek

  Hürriyet Haber
  02 Şubat 2006 - 16:31Son Güncelleme : 02 Şubat 2006 - 16:34

  Britanya efsanevi bir yıldızını kaybetti. Klasik baledeki başarısının ardından bütün zamanların en popüler bale filmi olarak sinema tarihine geçen 1946 tarihli The Red Shoes'da (Kırmızı Pabuçlar) başrol oynayan Moira Shearer 80 yaşında hayata gözlerini yumdu. Shearer, The Daily Telegraph Gazetesi için köşe yazarlığı da yapmıştı.

  Eşi yayıncı Ludovic Kennedy, Shearer'in geçen ayki doğum gününden bu yana kendini bir türlü toparlayamadığını ve John Radcliffe Hastanesi'nde öldüğünü açıkladı. Shearer 4 kız çocuğu annesiydi.

  17 Ocak 1926'da İskoçya'da dünyaya gelen Moira Shearer, 1942 yılında Londra'nın ünlü Sadlers Wells Bale Topluluğu'nda baş balerin oldu.

  Moira Shearer dans etmeye henüz 6 yaşındayken başladı.
  Kariyerine ise 1941'de Uluslararası Bale adlı topluluk ile adım attı. Bunu izleyen yıl ünlü Sadlers Wells Bale Okulu'na girdi.

  1946'da artık Uyuyan Güzel, Kuğu Gölü ve Ophelia gibi ünlü eserlerin yeri doldudulamayan baş dansçısıydı. Aynı yıl Frederick Ashton'ın başyapıtı Senfonik Çeşitlemeler'de de başrol üstlendi.

  İyi bir balerin olarak adını duyurduktan sonra sinemacıların da dikkatini çeken Shearer, sahne çalışmalarını aksatacağı gerekçesiyle yönetmen Michael Powell'ın The Red Shoes (Kırmızı Ayakkabılar) adlı film için önerdiği başrol teklifini geri çevirdi.

  Ancak bir yıllık direnişin ardından Sadlers Well Balesi'nin başkanı ve kurucusu (aynı zamanda Türk balesinin de kurucusu olan) Dame Ninette de Valois'nın ısrarını kıramadı ve filmde oynamayı kabul etti.

  Kırmızı Pabuçlar artık dans edemeyecek

  Shearer bu kararından hiç bir zaman pişman olmadı. Kırmızı Pabuçlar bugüne kadar yapılmış en popüler bale filmi olarak sineama tarihine geçti.

  Bu arada Shearer adını ülkesinin dışında ABD'de de duyurdu.

  1950 yılıhda gazeteci ve yayıncı Ludovic Kennedy ile evlenen Shearer 1953 yılına kadar Sadlers Wells ile dansetti. 1953'te baleyi bıraktığını açıklayan Shearer sinema ve tiyatro kariyerine devam etti.

  Shearer aralarında The Man Who Loved Redheads (Kızıl Saçlıları Seven Adam) ve The Tales of Hoffman (Hoffman'ın Masalları) adlı filmlerde oynadı. 20 yıl aradan sonra da 1977 yılında Edinburgh'daki Royal Lyceum Tiyatrosu'nda sahneye çıktı.

  Çok yönlü bir sanatçı olan Shearer 1972'de Edinburgh'da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması'nda sunuculuk görevini üstlendi.

  1987'de BBC yapımı A Simple Man adlı bale eserinde dansa geri döndü.


  Shearer bale üzerine dersler verdi. 1980'lerin bayında bir süre radyo spikerliği yaptı ve Daily Telegraph gazetesine köşe yazıları da yazdı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı