"Niobe Aslı Temel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Niobe Aslı Temel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Niobe Aslı Temel

Kırmızı güller beklenen özrü simgeliyor

Uzun zamandır klasik yazılarımı yazamıyorum.

Neden yazmadığıma dair pek çok mail aldım. Ancak o kadar fazla sayıda rüya yorumu istiyorsunuz ki hepinize yetişebilmek için bazı yazılardan fedakarlık etmemiz gerekiyor. Hiç üşenmeden ciddi zaman harcanarak atmış olduğunuz e-postalarınıza saygısızlık etmemek için tüm gücümle, mümkün olan en fazla sayıda rüyayı yorumlamak istiyorum. Ama elbette paylaşmamız gereken çok olay ve yorum da birikti; farkındayım. En kısa zamanda devamı gelecek. Ancak önce birikmiş rüyaları yanıtlamak gerekli. O zamana kadar tüm güzel rüyalarınız gerçek olsun.

Sevgi ile kalın

Niobe


Rumuz: ZEHRA

Rüyamda bir sınıftayız. Erkek arkadaşım benim öğretmenliğimi yapıyor. Bu esnada bana bilmediğim birisi bir gül gönderiyor. Ben güllere bakarken erkek arkadaşım da beni izliyor ve gülleri sıranın altına bıraktığımı görünce yanıma geliyor. Ardından bana bir demet kırmızı gül veriyor. Hiç konuşmuyor ama gözleriyle onu affetmemi istiyor. Ben de gülleri alıyorum.

YORUM:

Rüyanız günlük hayatınızda karşılaştığınız olayların uykunuza yansımış hali. Herhangi bir nedenle erkek arkadaşınıza kızmış olmalısınız. Erkek arkadaşınızın size verdiği güller, ondan beklediğiniz özrü sembolize ediyor. Rastlantısal bir rüya, dolayısıyla çok fazla anlam yüklememek iyi olur.

Bilinçaltındaki korku rüyada açığa çıkıyor

Rumuz: SLM DEMİR

Rüyamda aniden etraf kararıyor. Ben hemen neler oluyor diye düşünerek pencereye koşuyorum. Evimizin çevresinden görünen dağdan şekilsiz, karartı şeklinde yaratıklar bize doğru geliyor. Bu karartılardan rock müzikle birlikte ilahiyi de andıran sesler yükseliyor. Ama uğultu şeklinde. Evde ailenin tüm fertleri bir arada olmamıza rağmen ben çok korkuyorum. Onlara dışarı çıkmamalarını söyleyerek elime bir balta alıp dışarı çıkıyorum. Onlar yaklaşmaya devam ediyorlar, ben elimde balta onları bekliyorum. Bir taraftan korkuyorum ama bir taraftan da konunun bir sonuca bağlanacağını düşünerek rahat hissediyorum. Daha sonra o karartılar kendiliğinden kayboluyor ve etraf aydınlanıyor.

YORUM:

Hayatınızda yeni bir karar vermek üzeresiniz ya da yeni bir çıkış yolu arıyorsunuz. Pencereden baktığınızda gördüğünüz dağ, seçtiğiniz ya da seçmeye çalıştığınız yolda engeller olduğunu gösteriyor. Dağdaki karaltılar ve devamında sizin onlara verdiğiniz baltalı tepki, bu engellerle ilgili korkularınızı ve bilinçaltı mücadelenizi gösteriyor. Bu yenilik çocukluğunuzdan bugüne kadar ait olduğunuz çevrenin size kazandırdıkları ve sizin üzerine yaptığınız eklerle çatışıyor sanırım. Gerekli soruları soramadığım için çok somut yazamıyorum. Ama rock müzik, ilahi, aile ve koruma içgüdülerinin rüyadaki dağılımı ve kurgusu, doğru ve yanlış dengelerini oturtmuş, kendisini neyin mutlu edeceğinin bilincinde biri olduğunuzu gösteriyor. Aklınız Tanrı'nın size armağanı ve rüyanızın sonundaki ışık gösteriyor ki korkularınız olsa da aslında kararınızı vermişsiniz ve umutlarınız içinde ışığı barındırıyor.

Ayasofya ve içsel arınma

Rumuz: AYASOFYA

Rüyamda Ayasofya Camisi'ndeyim. İçerisi çok kalabalık. Sanırım namaz kılıyoruz. Çünkü hutbe dinliyoruz, kafamı kaldırıp hutbeyi anlatana bakıyorum. Ve Fatih Sultan Mehmet'i görüyorum. Ağlamaya başlıyorum. Ağlarken gözümden akan yaşlar yüzümü yakıyor. Heyecanla uyandım.

YORUM:

Düzenli olarak dini ibadetlerini yerine getiren birisiyseniz, rüyanız, günlük yaşamınızın uyku saatlerinize bir yansıması. Eğer böyle bir durum yoksa; rüyanız, içsel arınmaya, dini, etik, felsefik düşüncelerinizle yüzleşip kendinizi doğru davranış kalıplarıyla iyi ve yüksek bir manevi boyuta taşıma arzunuza işaret ediyor. Aynı zamanda, normalde ahlaklı, manevi değerleri yüksek birisi olmanıza rağmen son zamanlarda kendinize yakıştıramadığınız bir davranışta bulunduysanız manevi rahatsızlığınız, rüyalar kanalıyla bilinçaltı sinyaller gönderiyor da olabilir. Bu bilinçte olduğunuza göre, konuyu tespit edip hemen çözüm yolları araştırırsanız kendinizi daha iyi hissedersiniz.

RÜYA SEMBOLLERİ

MOTOSİKLET

Bilinçaltı ölüm korkusunu ya da rüyayı gören kişinin hayatının çok yakında hızlanacağını gösterir. Geleneksel yorumu, arkadaşlarla yapılacak tartışmalar ve bunun sonucunda meydana gelecek üzüntü şeklindedir.

GİYİNİK OLMAMAK

Rüyada kişinin kendini kıyafetsiz olarak görmesi, dikkat edilmezse hoş olmayan sırların ortaya çıkacağına dair bir uyarıdır. Ya da ortaya çıkmış gizli sırların kişiyi rahatsız edişinin bir ürünüdür. Geleneksel yorumu eşten ayrılma, yeni bir ilişkiye girme biçimindedir. 

ÖNLÜK


Rüyada kişinin önlük giydiğini görmesi, yeni yetenekler kazanmak ve yeni bilgiler elde etmek isteğini sembolize eder. Geleneksel yorumunda evlilik işaretidir ya da yeni alınacak kıyafetleri ifade eder.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI