ANKARA HABERLERİ

Kırmızı et sektörü fiyata müdahale kurumu istiyor

Hürriyet Haber
26.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Ticaret Borsası tarafından gerçekleştirilen AB Uyum Sürecinde Türkiye’de Hayvancılık Kongresinde oluşturulan Kırmızı Et Sektörü Komisyonu, kasaplık hayvan arzındaki mevsimsel dalgalanmalarının önüne geçmek üzere, fiyat ve pazar düzenlemelerini hayata geçirerek, müdahale alımlarını üstlenebilecek bir müdahale kurumu oluşturulmasını istedi.

Hürriyet Haber

KIZILCAHAMAM’da hafta sonu düzenlenen kongrede oluşturulan Kırmızı Et Sektörü Komisyonu, çalışmalarının sonuç raporunu açıkladı. Türkiye’de kırmızı et sektörüne yönelik olarak işletmelerin rantabl ve prodüktif çalışmasına imkan verecek, başta üretim, fiyat, pazar, örgütlenme ve destekleme politikaları olmak üzere çeşitli uygulamalara gereksinim duyulduğunun belirtildiği raporda, sektöre ilişkin olarak AB Ortak Tarım Politikası kapsamında teknik mevzuat uyum çalışmalarına hız verilmesi gerektiği ifade edildi.

Çayır-mera alanları geliştirilmeli

Kırmızı et üretimi ve ortalama karkas verim düzeylerinin iyileştirilmesinde, hayvan ıslah çalışmaları yanında, bakım ve besleme koşullarının geliştirilmesi, damızlık ve erken yaşta hayvan kesimlerinin minimuma indirilmesi, besicilik faaliyetinde bulunan işletmelere yönelik teşvik ve destekleme politikalarının geliştirilerek devamlılığının sağlanması gerektiğinin vurgulandığı raporda, hayvansal üretimde maliyetleri aşağı çekmek için çayır-mera alanlarının nicelik ve nitelik yönünden iyileştirilmesi, yem bitkileri üretimine gereken önemin verilmesi ve desteğin sürdürülmesi gerektiği kaydedildi.

Vakit geçirilmemeli

Kasaplık hayvan arzındaki mevsimsel dalgalanmalar nedeniyle et sanayi işletmelerinin düşük kapasite kullanım oranlarıyla çalıştığı, bu bakımdan, sektörde özellikle fiyat ve pazar düzenlemelerini hayata geçirerek, etkin şekilde müdahale alımları üstlenebilecek bir müdahale kurumunun vakit geçirilmeden oluşturulması istendi. Bulaşıcı hayvan hastalıklarının, kırmızı et üretimini olumsuz etkilediği ve ekonomik kayıplara neden olduğunun ifade edildiği raporda, bu kapsamda hayvan hastalıklarının kontrolü ve eradikasyonu çalışmalarına hız verilmesi, ulusal ölçekte gerçekleştirilecek projelerle AB mali fon ve kaynaklarından yeterli ölçüde faydalanılması gerektiği kaydedildi. Raporda, kırmızı et sektöründe haksız rekabete ve devletin önemli ölçüde vergi kaybına neden olan sınırlardan kaçak hayvan girişleri ve kayıt dışı et üretiminin önlenmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kırmızı et sektörü fiyata müdahale kurumu istiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı