Kırmızı bibere özel pazar

A.A.
24.08.2009 - 12:49 | Son Güncelleme:

Aydın'ın Sultanhisar ilçesine bağlı Atça beldesinde, kırmızı bibere özel pazar kuruldu.

Kırmızı biber pazarında, sezon süresince 5 bin çuval (200 bin kilo) satış yapıldığı öğrenildi.

Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Erdinç Çeliksoy, yaptığı açıklamada, Atça halkının sıradan bir pazarda satılan toz kırmızı bibere rağbet etmediğini belirterek, bu nedenle sadece kırmızı bibere özel pazar kurulduğunu söyledi.

Çeliksoy, “Vatandaşlar kendi elleriyle yaptıkları toz biberi tüketmek ister. Atça halkı, belde dışında bulunan dost ve akrabalarına da biber yolladıkları için sadece kendi ihtiyaçları değil, bunun da üzerinde bibere ihtiyaç duyar ve hazırlar” dedi.

Başta Yenipazar ilçesi olmak üzere Atça ve çevresindeki çiftçilerin özel olarak yetiştirdiği kırmızı biberin, gelir kaynağı olduğunu ifade eden Çeliksoy, bu anlamda iyi bir pazar oluşturduklarını bildirdi.

Üreticilerden Mehmet Bacaksız (54) ise 15 yıldır tarlasında biber yetiştirdiğini ifade ederek, pazara getirdikleri bir çuval içinde 30-40 kilogram biber bulunduğunu belirtti.

Geçen yıl kilosunu 1 liradan sattıkları biberin bu yıl 60-70 kuruşa alıcı bulmasından yakınan Bacaksız, üretici olarak mağdur durumda olduklarını söyledi.

Muzaffer Ayvazoğlu (74) da yöre kadınlarının pazardan kırmızı toz biber kullanmadıklarını belirterek, “Özel fidelerle diktiğimiz kırmızı bibere, 3 ay boyunca bakıyoruz. Biber kızardığında pazara getirerek satıyoruz. Atça biber pazarına günde 1000 çuval kırmızı biber giriyor” dedi.

Atça'lı ev hanımı Mebrule Kiraz ise kendi ürettikleri kırmızı biberin daha sağlıklı olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bu yüzden kendimiz hazırlıyoruz. Biberleri önce güzelce yıkıyoruz, sonra parçalara bölerek kurutuyoruz ve Atça'da kurulan kırmızı biber değirmeninde öğüterek, torbalara koyup yıl boyunca kullanıyoruz. Atça'nın halkının yüzde 80'i toz biberini kendisi yapar. Onun için böyle bir pazar kurulması ve vatandaşın ihtiyacını karşılaması çok iyi oldu” dedi.

Atça'da kırmızı biber pazarının her hafta pazartesi günleri kurulduğu, 5 hafta boyunca çevre ilçe ve köylerin biber ihtiyacını karşıladığı öğrenildi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı