ANKARA HABERLERİ

Kırma ve yaşlı

Oğuz DEMİR
12.09.2013 - 01:10Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, AOÇ Hayvanat Bahçesi hakkında daha önce bilinmeyen bir bilgi paylaştı. Temapark’ta yer alacak hayvanat bahçesi için Dünya Hayvanat Bahçeleri Birliği Başkanlığı’nı yapan bir kişiyle görüştüğünü anlatan Gökçek, AOÇ’deki hayvanların büyük bir bölümünün asil olmayan (kırma) ve yaşlı türler olduklarını öğrendiğini söyledi.

Oğuz DEMİR

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin eylül ayı olağan toplantısında, Temapark çalışmalarından etkilenmemeleri amacıyla kent dışına gönderilen hayvanlar konusu gündeme geldi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek başkanlığında gerçekleşen Meclis oturumuna “Başkanlık Yazısı” olarak gelen gündem maddesiyle ilgili Gökçek, AOÇ Hayvanat Bahçesi hakkında daha önce bilinmeyen bir bilgi paylaştı. Dünya Hayvanat Bahçeleri Birliği Başkanlığı’nı yapan kişiyle, Temapark projesi kapsamında danışman olması konusunda görüşme yaptıklarını anlatan Gökçek, AOÇ’deki hayvanların büyük bir bölümünün asil olmayan (kırma) türler olduklarını öğrendiğini belirterek, şunları söyledi:

ASİL OLMADIĞINI SÖYLEDİ

“Dünya Hayvanat Bahçeleri Birliği Başkanlığı’nı yapmış bir kişiyi danışman olarak bulduk, o kişi bizim hayvanat bahçesindeki hayvanların çok büyük kısmının hayvanat bahçesi literatüründe olmaması gereken kırma hayvanlar olduğunu, asil hayvanlar olmadığını ısrarla ifade etti. Biz, kaplanlarımızla iftihar ediyoruz, bu kaplanları katiyen tasvip etmiyor. Bu kaplanların kısırlaştırılıp neslinin çoğalmamasını istiyor.

HAYVANLARIMIZ YAŞLANDI

Bazı hayvanlar çok yaşlandı, ömürlerinin sonlarına gelmişler. Hayvanların tamamını yenileyeceğiz, yurt dışında hayvanları bulmak zor değil, eğer birliğin içinde olursak en kaliteli hayvanları bulabiliriz. O açıdan bu hayvanların bir kısmını veriyoruz, bir kısmını emanet olarak verip geri alacağız. Hayvanlarımızdan bir kısmını şu an Keçiören ve Sincan’daki hayvanat bahçelerimize naklettik. Şehir dışına nakledilecek olanlar için bu meclisimizin onayını bekliyoruz.” Gökçek’in, “onay bekliyoruz” dediği Başkanlık Yazısı, CHP’nin ret oyuna karşılık, oy çokluğuyla kabul edildi.

BULVARDA İSİM TARTIŞMASI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan ve ismi Ankara Bulvarı konulan yol, Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tartışmaya neden oldu.
CHP Grup Başkan Vekili Yaşar Çatak, bulvarın isminin Atatürk Orman Çiftliği Bulvarı olması gerektiğini kaydederken, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise, CHP grubunun isim teklifinde bulunmaması gerektiğini belirterek “Çünkü CHP, bu yolun yapılmaması için iki tane yürütmeyi durdurma kararı aldırdı. Bu konuda sizin hukuken değil centilmenlik gereği söz hakkınızın olmaması gerekirdi. Buranın Ankara Bulvarı olarak tabelasını asacağız” diye konuştu. MHP Grup Başkan Vekili Hamit Yavuz ise önceki yıllarda yolun Zırhlı Birlikler kısmında “ölüm yolu” olarak adlandırıldığını ve bir çok kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak “Bu yol, artık huzur yolu olarak hizmet verecektir” dedi.

ODTÜ REKTÖRÜ’NE TEŞEKKÜR

Anadolu Bulvarı-Konya Yolu bağlantısını sağlayacak yol çalışmaları sırasında, ODTÜ’deki eylemlerle ilgili konuşan Başkan Gökçek, CHP’li vekillerin şov yaptığını söyledi. Gökçek, ODTÜ Rektörü Ahmet Acar’la ilgili ise, “Bir kere ODTÜ Rektörü’ne teşekkür ediyorum. Büyük bir samimiyetle kamuoyuna işin iç yüzünü anlattı. ‘Burasının kararı daha önce çıkmıştı, burada yapılabilecek herhangi bir değişiklik ve işlem yok, sadece Koruma Planı beklenmektedir’ dedi.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kırma ve yaşlı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı