Ege Haberleri

  Kirlilik baskını

  Yaşar ANTER, (DHA)
  13.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla’nın Bodrum ve Milas ilçeleri sınırlarına giren Güllük Körfezi’ne atıklarını bırakan tatil sitesi ve işletmelere baskın düzenlendi.

  Körfezin karadan ve denizden aşırı derecede kirletildiğini savunan Güllük Belediye Başkanı Aytunç Kayrakçı, Veteriner Hekim Emre Şen, sivil zabıta ekipleri ve Yıldız Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nde görevli dört öğretim üyesiyle mücadele başlattı.

  Kayrakçı ile beraberindekiler, denizden sürat motoruyla gittiği körfezin kuzey bölümünde kalan tatil sitelerine baskın yaptı. Sahil güvenlik ekiplerinin de desteklediği operasyonda, altı saatte 12 tatil sitesi ve işletme denetlenirken, altısı hakkında işlem yapıldı. İşlem yapılan üç tatil sitesi, iki otel ve bir restoranın arıtma tesisleri incelendi, örnek alındı. Ayrıca, sahil güvenlik ekipleri de üç koyda, çevreyi kirlettiği gerekçesiyle üç tatil sitesi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

  Operasyonda bazı vatandaşlar Kayrakçı’ya tatil sitelerini şikayet etti, foseptiklerini sık sık denize boşalttıklarını ileri sürdü. 195 villa bulunan Gülümkuyu Tatil Sitesi’nin arıtma tesisini denetleyen Kayrakçı da tam kapasite ve modern çalıştığını görünce mutlu oldu, yönetime teşekkür etti.

  Kayrakçı denetimlerin Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ile sahil güvenlik ekiplerince sürdürüleceğini belirterek, şunları söyledi: "Önüne gelen pisliğini körfeze dökmeye başladı. İş çığırından çıktı, felaket boyutuna ulaştı. Üniversite ve kurumların tespit ettiği foseptiklerini denize akıtan tatil sitelerine en ağır cezaları vermekten çekinmeyeceğiz. Denize pisliğini akıtanlar, belediye, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve kaymakamlığın cezası ile karşılaşacaklar. İki ayda 20’nin üzerinde tatil sitesi ve işletmeye yaklaşık 1.2 milyon TL ceza kestik. Körfezi cehenneme çevirmeye niyetli olanları burada barındırmayacağız. Denetimleri günün 24 saati sürdüreceğiz, gerekirse gece baskınlarıda yapacağız.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı